3 zabawy które sprawią, że dziecko polubi matematykę

Chcesz, by twój malec polubił matematykę? Sprawdź, co mu to ułatwi!

fot. Fotolia
Uczniowie zazwyczaj nie cierpią matematyki, bo sprawia im masę problemów. Jeśli więc pragniesz, by twoje dziecko polubiło matematykę, oswajaj go z nią już od lat przedszkolnych. Doskonale służą temu rozmaite zabawy. Te (proponowane przez Małgorzatę Grymuzę, która prowadzi zajęcia MathRiders) spodobają się każdemu kilkulatkowi!


3 zabawy matematyczne dla dzieci:


1. Szacowanie

Jest ważne, ponieważ pomaga zbudować świadomość zależności między różnymi wielkościami oraz rozwija logiczne myślenie.
  • Przez krótką chwilę pokazuj maluchowi pojemnik z kilkoma niewielkimi przedmiotami. Zakryj elementy, nim dziecko zdąży je policzyć. Niech malec zgadnie, ile rzeczy znajduje się w pudełku. Po próbie, policzcie razem, ile ich było.


2. Układanie wzorów

Ta zabawa dobrze rozwija logiczne myślenie oraz umiejętność dostrzegania zależności pomiędzy elementami.
  • Przygotuj kilka obrazków różnych figur geometrycznych i układaj z nich ciągi (np.: trójkąt-kwadrat-koło-trójkąt-kwadrat-koło). Teraz niech dziecko dołoży kolejny kształt zgodnie z ustaloną regułą. Podobnie możecie układać np. autka, ludziki i klocki.


3. Budowle z figur

To doskonałe ćwiczenie na oswojenie malca z geometrią.
  • Poproś dziecko, by tworzyło budowle z klocków o różnych kształtach – np. trójkątnych, kwadratowych, prostokątnych. Gdy malec skończy pracę, porozmawiaj z nim o tym, jakie figury wykorzystał.
Autorka jest dziennikarką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".
Jak rozwijać pasje dziecka?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)