Wychowanie przedszkolaka - 10 porad na radzenie sobie z emocjami u dziecka

Wychowanie przedszkolaka - 10 porad na radzenie sobie z emocjami u dziecka fot. Fotolia
Zastanawiasz się, dlaczego maluch stał się nieznośny? Podpowiadamy, co robić!
Agata Bernaciak / 28.02.2014 07:20
Wychowanie przedszkolaka - 10 porad na radzenie sobie z emocjami u dziecka fot. Fotolia

1. Akceptuj wszystkie uczucia dziecka

Nawet te trudne: smutek, złość, gniew. Wstrzymaj się też z dobrymi radami typu: „Nie ma czym się przejmować”. Takie słowa mogą sprawić, że dziecko poczuje się niezrozumiane i zlekceważone.

2. Pomóż nazwać uczucia

Kiedy mówisz np.: „Wiem, że jest ci przykro”, "Znam to uczucie”, „Rozumiem, że jesteś zły na mnie” – pomagasz dziecku zrozumieć jego własne emocje i zapanować nad nimi. Dajesz też do zrozumienia, że nie tylko ono jedno się z nimi zmaga.

3. Odwróć uwagę

Pięciolatek płacze, bo chce żebyś kupiła mu zabawkę? Zamiast opowiadać o tym, jak wiele ma ich w domu, odwróć jego uwagę. Może bukiecik kwiatów do salonu również go zainteresuje?

4. Pokaż, jak wyrażać gniew

Wyjaśnij malcowi, że krzycząc prosto w twoją twarz, sprawia ci przykrość, a spychając koleżankę z huśtawki, może zrobić jej krzywdę. Tłumacz, że złość można oswajać też przez rozmowę lub aktywność fizyczną. Bądź cierpliwa, opanowanie gniewu wymaga treningu.

5. Daj dobry przykład

Nawet jeśli czujesz się zirytowana, nie pozwól sobie na krzyki, a co gorsza, szarpanie albo bicie dziecka. W ten sposób pokazujesz mu, że także raniąc innych możemy ulżyć sobie w gniewie... A przecież nie o to chodzi!

6. W sytuacji podbramkowej pomóż się rozluźnić

Zastanów się, co dziecku pomoże pokonać złość. Chwila samotności, parę łyków wody, ramiona mamy? A może rysowanie złości na kartonie? Tylko niczego nie rób na siłę!

7. Pobawcie się w „udawanie”

Maluch niech będzie twoją mamą, ty zmień się we wrzeszczącą trzylatkę. Taka zabawa sprawi malcowi wiele radości i jednocześnie pomoże mu spojrzeć na siebie z dystansu.

8. Obserwuj malca

Zmęczenie, senność, głód albo pragnienie to najczęstsze przyczyny dziecięcej histerii. Nie dopuszczaj więc, aby te niechciane uczucia dopadły twoją pociechę i spowodowały wybuch histerii z bliżej nieokreślonego powodu.

9. Zadbaj o zabawę

Nie ma nic lepszego na wyładowanie negatywnych emocji jak ruch! Codziennie wychodź z dzieckiem na spacery, organizujcie wyprawy do lasu czy nad rzekę. Zobaczysz, to naprawdę poprawi wam obojgu nastrój!

10. Bądź konsekwentna

Jeśli dziecko w czasie napadów złości bije cię, absolutnie nie możesz na to pozwolić. Choćby pękało ci serce, musisz konsekwentnie trzymać się ustalonych zasad. W przeciwnym razie takie zachowanie będzie się powtarzać.
napisane na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Pinkosz i Beaty Turskiej/Przedszkolak

Redakcja poleca

REKLAMA