Wszystko o wychowaniu

Pochwała typu JA okazuje się najlepszą pod względem psychologicznym strategią chwalenia dzieci /fot. inf. prasowa
Wychowanie dziecka – ambitne zadanie, a mimo to tylu odważnych rodziców codziennie się go podejmuje... Jak odpowiadać na trudne pytania dziecka (np. "Skąd się biorą dzieci")? Gdy dziecko w sklepie krzyczy, płacze i prosi: "Kup mi mamo!" – kupować czy nie? Czy powinniśmy chwalić dzieci? Jak pokonać złość, zmęczenie i być dla dziecka dobrym rodzicem, gdy mamy ochotę krzyczeć?
Pochwała typu JA okazuje się najlepszą pod względem psychologicznym strategią chwalenia dzieci /fot. inf. prasowa

Z miłości czy z kapusty – skąd się biorą dzieci?

Co powiedzieć, gdy 5-letni syn lub córka pyta cię, skąd się biorą dzieci? Prawdę. Dziecko w tym wieku jest zdolne do zrozumienia, jeśli tylko mówimy do niego prostym, zrozumiałym językiem. Jeśli nie chcemy go szokować lub wprawić w zakłopotanie, nie mówmy wszystkiego. Jednak szczerość zaowocuje wiedzą, która przeciwstawi się w przyszłości zafałszowanym informacjom od kolegów…

Polecamy: Z miłości czy z kapusty – skąd się biorą dzieci?

Mamo, kup mi to, czyli z dzieckiem w sklepie

Chcę, chce, chcę! Co robić, gdy klasyczny dziecięcy szantaż rozpocznie się na środku sklepu? Jak uniknąć publicznej „sceny” podczas zakupów? Jak wychowywać, by dziecko rozumiało, że nie każde jego żądanie może być natychmiast spełnione?

Czytaj: Mamo, kup mi to, czyli z dzieckiem w sklepie

Czy powinniśmy chwalić dzieci?

Komu pochwała jest bardziej potrzebna – dziecku czy… rodzicom? Jak wygląda pochwała, która wcale nie jest pochwałą? Jak nie oceniać, tylko wyrażać uznanie lub jego brak dla tego, co robi dziecko?

Dowiedz się: Czy powinniśmy chwalić dzieci?

Jak pomóc dziecku pokonać nieśmiałość?

Twoje dziecko wybiera zabawę w pojedynkę, bo boi się być negatywnie ocenione przez inne dzieci? Martwi cię nieśmiałość dziecka, jego brak odwagi, niechęć do wystąpień publicznych? Polecamy poniższą poradę.

Zobacz: Jak pomóc dziecku pokonać nieśmiałość?

Jak spędzać czas z dzieckiem przed komputerem?

Tyle się mówi o uzależnieniu dzieci od komputera czy telewizji. Można temu zapobiegać w prosty sposób – monitorując ilość i jakość czasu, spędzanego przed ekranem, a także… wspólne korzystanie z komputera, zabawa i nauka.

Przeczytaj: Jak spędzać czas z dzieckiem przed komputerem?

Co zrobić, żeby nie krzyczeć na dziecko?

Kiedy widzimy rodziców krzyczących na swoje dzieci, myślimy, że mają złe metody wychowawcze. Nadchodzi jednak dzień, w którym puszczają nerwy i sami zaczynamy krzyczeć na własne dziecko. Co zrobić, jeśli nasza złość i zmęczenie zaczynamy wyładowywać na dziecku?

Polecamy: Co zrobić, żeby nie krzyczeć na dziecko?

Redakcja poleca

REKLAMA