Wpływ muzyki na rozwój dzieci

Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój i rozładowuje stres, albo irytuje, pobudza agresje. Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci,...

Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój i rozładowuje stres, albo irytuje, pobudza agresje. Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty. Odpowiednio dobrana muzyka pozytywnie oddziałuje już na dziecko w łonie matki, które od dwudziestego szóstego tygodnia słyszy rytm i melodię!

Naukowcy, m.in. otolaryngolog prof. Alfred Tomatis, którzy badali wpływ muzyki na człowieka stwierdzili, że muzyka stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Muzyka słuchana w dzieciństwie ma wpływ na odbieranie bodźców dźwiękowych w ciągu całego życia, pomaga budować neuronalne drogi, które mają wpływ na naukę języków (także obcych), rozwój pamięci i poczucia przestrzeni. Odpowiednia muzyka poprawia koncentrację, powoduje wzrost kreatywności i zapamiętywania, ułatwia naukę czytania i pisania, podwyższa motywację, opóźnia objawy zmęczenia, harmonizuje napięcia mięśniowe, poprawia koordynację ruchową.

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko
Terapeuci polecają wszystkim codzienne słuchanie muzyki. Okazało się, iż najlepiej stymulują mózg utwory Mozarta (stad termin „Efekt Mozarta” wprowadzony przez Dona Campbella) i chorał gregoriański – poprawiają także pamięć i koncentrację. Muzyka baroku - Vivaldiego, Telemanna, Bacha – wspomaga i przyspiesza proces przyswajania wiedzy. Utwory Beethovena, Vivaldiego, Straussa harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu.

Tym, którzy mają problemy ze słuchaniem muzyki klasycznej poleca się korzystanie z dźwięków natury - śpiewu ptaków, szumu wodospadu, potoku górskiego, fal morskich.

Dzieci mogą słuchać odpowiedniej muzyki podczas zabawy lub odrabiania lekcji. Najmłodsze chętnie zasypiają przy kołysankach. Bada się także wpływ muzyki podczas snu, a dotychczasowe wyniki zachęcają także do takiej formy stymulowania naszego mózgu i układu nerwowego.


Beata Kołodziejczyk
KREATYWKA - Pracownie Dziecięcych Marzeń- rozwojowe zajęcia z muzyką dla niemowląt i małych dzieci, Koncerty Dziecinnie Proste
(fem)portal ekobiety.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/7 miesięcy temu
Nasz syn juz gdy miał 2 latka wykazywał szczególne zainteresowanie dźwiękami, i różnymi instrumentami. Mając 3 latka chwytał zabawkowe pianinka i wygrywał różne melodie. Dlatego zawsze wiedzieliśmy, że Krzysiu powinien kształcić się muzycznie. Rok temu zapisaliśmy go u nas w Warszawie do świetnej szkoły Muzofilia, która wzmaga w nim tę pasję do muzyki, a przy tym inne przedmioty w szkole idą mu świetnie bez większego wysiłku. Najważniejsze więc to odpowiednio wcześnie obserwować dziecko i ukierunkować tak aby mogło rozwijać swoje naturalne zdolności.
/rok temu
Muzyka uwrażliwia, uspokaja, a gra na instrumencie dodatkowo uczy koncentracji, skupienia i pamięci. Warto tą dziedziną sztuki nasze pociechy zainteresować. Możemy zacząć od najprostszych, rzeczy takich jak słuchanie czy wspólne śpiewanie z dzieckiem. Jeżeli dziecko wyraża chęć nauki gry, warto zacząć chociaż by od najprostszego keyboardu edukacyjnego, takiego jak Casio z serii LK, który dysponuje podświetlanymi klawiszami i funkcjami edukacyjnymi, dzięki czemu dziecku łatwiej pokonać pierwsze kroki w muzykowaniu.
/2 lata temu
należy dodać, że najbardziej rozwijający dla mózgu jest aktywny udział w muzyce, np. granie na instrumentach - jeszcze lepsze niż słuchanie. Dlatego zamiast kolejnej "zabawki edukacyjnej" warto rozważyć kupno instrumentu i to już w wieku około 5-7 lat.
POKAŻ KOMENTARZE (2)