Woda zdrowsza niż sok

Wiemy, co podać dziecku do picia, by ugasić pragnienie i... nie zmniejszyć apetytu na obiad!
/ 18.02.2009 13:13
 
Dziecko zafascynowane zabawą często zapomina o pragnieniu. Tymczasem w gorące dni trzeba dostarczać organizmowi więcej płynów, by nie doszło do odwodnienia. Dlaczego jednak zalecane jest podawanie maluchowi wody?

Najlepiej gasi pragnienie
Gdy jest gorąco, a malec bawi się i biega, poci się bardziej niż zwykle. Wraz z potem traci wodę i składniki mineralne. Powinien zatem więcej pić. Najlepiej różnorodne napoje: mleko, soki, herbatki, a przede wszystkim wodę.
Mamy rzadko podają ją dzieciom, uważając, że jest bezwartościowa i lepiej będzie, gdy maluch wypije soczek. Tymczasem to nieprawda!
Woda jest niezwykle cenna. Do jej trawienia praktycznie nie są potrzebne żadne enzymy, dlatego to najlepiej i najszybciej przyswajalny płyn. To ważne latem, kiedy staramy się zapobiec odwodnieniu – woda pochodząca ze „zwykłej wody” najszybciej dotrze do każdej komórki ciała. Nie jest kaloryczna, więc nie tuczy i nie hamuje apetytu. Dobrze i szybko gasi pragnienie.
Gdy dziecko pije głównie soki, może mieć rozwolnienie, a nawet biegunkę. Półroczny maluch nie powinien wypijać dziennie więcej niż 60 ml soku, roczny – najwyżej 120 ml, a przedszkolak – 250 ml. Najlepiej je rozcieńczyć wodą.
Gdy zabierzesz na spacer soczek czy kompot i pozostawisz je na słońcu, mogą sfermentować. Wodzie nic się nie stanie. Nie psuje się tak łatwo.

Często i mało
Jeśli dziecko wypije od razu szklankę napoju, natychmiast wszystko wysiusia. Dlatego lepiej podawać mu mniejsze ilości picia, za to częściej. W upał malec cały czas powinien mieć przy sobie buteleczkę z napojem.
Jeśli szkrab nie chce pić samej wody, można na jej bazie przygotować herbatkę rumiankową, owocową czy zieloną i lekko ją posłodzić. Starszemu dziecku (powyżej pierwszego roku) warto zmienić smak wody, dodając plasterek cytryny, pomarańczy czy jabłka. Może mu to bardzo posmakować!

Którą wybrać
Dla dzieci najbardziej poleca się wodę butelkowaną nisko-, ewentualnie średniozmineralizowaną. Jest najlepiej przebadana i bezpieczna dla najmłodszych. Koniecznie wybierz niegazowaną, by nie powodowała wzdęć i bólów brzuszka.
Niemowlętom trzeba ją przegotować, a potem ostudzić. Na bazie zdrowej wody powinno się przygotowywać dzieciom dodatkowe posiłki: kaszki, zupki, obiadki, desery.

To ważne!
Niemowlętom i młodszym dzieciom nie podawaj:
- Wód gazowanych. Dwutlenek węgla powoduje wzdęcia i „oszukuje” ośrodek pragnienia w mózgu – dziecko pije mniej, niż powinno.
- Coli, pepsi, mirindy. Szybko gaszą pragnienie i hamują apetyt, zawierają też substancje niekorzystne dla zdrowia dziecka.
- Mocnej herbaty. Zawarte w niej składniki blokują wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody w organizmie, działają moczopędnie.

Komu i ile
Codziennie musisz podawać maluszkowi napoje, by nie doprowadzić do odwodnienia.
- Niemowlęta o wadze do 10 kg - 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała
- Dzieci ważące 10–20 kg - 1000 ml płynów oraz dodatkowo po 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kilogramów.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: Edyta Gulińska, dietetyk, Katedra Żywienia Człowieka SGGW