Wakacyjne wypadki

Lato to czas przygód, niestety nie zawsze przyjemnych. Jak szybko pomóc maluchowi, gdy zdarzy mu się mały wypadek?
/ 21.07.2006 12:49
Każdemu dziecku zdarza się spaść z drabinki, boleśnie zadrapać, nabić sobie guza lub wsypać piasek do oczu. Na leśnej polance czasem ugryzie malucha komar, mrówka czy pajączek. Ale szkrab może się też niekiedy znaleźć
w poważniejszych tarapatach, na przykład jeśli pomyli wilczą jagodę z jagódką, ugryzie go pies lub ukąsi mała żmijka. W takich przypadkach nigdy jednak nie wpadaj w panikę. Zawsze działaj szybko i skutecznie.

Ugryzienie przez owada...
Ugryzienie meszki, komara czy drobnego pajączka zwykle nie jest niebezpieczne.

Co robić. Na bolące miejsce przyłóż zimny okład (z wo-dy, lodu). Potem posmaruj je Fenistilem lub żelem po ukąszeniu owadów. Jeśli w miejscu ugryzienia pojawi się duże zaczerwienienie, podaj dziecku środek przeciwhistaminowy (np. Clemastynę, Fenistil w kroplach) i jedź z nim do lekarza (może on zapisać środki zawierające sterydy).

...zwłaszcza osę lub pszczołę
Latem bardziej niebezpieczne są osy; to one częściej żądlą, zwabione zapachem słodkiego picia lub jedzenia.
Co robić.
Jeśli sprawcą ukąszenia jest pszczoła, wyjmij żądło pęsetą (po osie go nie będzie). Jeśli jej nie masz, szybkim ruchem przejedź paznokciem po skórze; powinno wyjść. Nie wyciągaj go palcami (na końcu żądła znajduje się woreczek z jadem, jeśli go ściśniesz, do krwi dostanie się jeszcze więcej jadu). Na bolące miejsce przyłóż okład z Altacetu lub octu.
Ważne! Jeśli dziecko zostało użądlone w szyję, gardło, język, przyłóż zimny okład (z wody, lodu) i natychmiast wybierz się z malcem do szpitala. Gdy wiesz, że twój szkrab ma alergię na jad pszczół i os, podaj mu jak najszybciej środek przeciwhistaminowy i jedźcie od razu do szpitala.

Piasek w oku
To dość częsta konsekwencja wesołej zabawy na plaży czy w piaskownicy. Dziecko płacze, nie może otworzyć oczu.
Co robić. Przepłucz oko wodą, najlepiej mineralną (koniecznie niegazowaną). Nalej ją do kubeczka i polewaj oko. Idź z dzieckiem do cienia (słońce dodatkowo podrażnia wzrok). Nie próbuj wyciągać piasku chusteczką ani rękami!
Ważne! Jeśli to nie pomaga i maluszek po 10 minutach nadal nie może otworzyć oka, jedźcie na dyżur okulistyczny. Mogło dojść do uszkodzenia siatkówki lub rogówki większymi kawałkami piasku. Nie pozwalaj dziecku trzeć oka!

Upadek z huśtawki
Jest szczególnie niebezpieczny, jeśli malec spadł na beton, zwłaszcza z dużej wysokości.
Co robić.
Gdy dziecko ma tylko siniaka, nic się nie stało. Przytul je, przyłóż na kolanko zimny okład z wody, lodu lub żelu Cold Hot Pack (koniecznie przez pieluszkę, by nie odmrozić skóry). Jeżeli malec nabił sobie guza, zimny okład połóż na głowę, żeby zmniejszyć ból i obrzęk.
Ważne! Jeśli po pół godzinie malec nie może chodzić lub spuchła mu nóżka, jedź z nim na dyżur chirurgiczny (trzeba będzie zrobić zdjęcie RTG). Gdy dziecko po upadku straciło przytomność, jest senne, wymiotuje, boli je głowa lub dostało drgawek, jedźcie natychmiast do szpitala.

Skaleczenie
Zwykle nie jest niebezpieczne. Trzeba jednak opatrzyć ranę, by nie doszło do zakażenia.
Co robić.
Drobną rankę przemyj zimną wodą (później utlenioną), przyklej plaster z opatrunkiem. Jeżeli rana jest duża, uciśnij ją gazą i jedź z dzieckiem do chirurga. To też konieczne, gdy została ona zanieczyszczona ziemią lub brudnym piaskiem, istnieje wtedy ryzyko zakażenia tężcem.

Zjedzenie piasku
Maluchy uwielbiają robić ciasta z piasku. Niestety czasem trochę go też zjadają...
Co robić.
Powiedz, by malec resztkę piasku wypluł. Poproś, by przepłukał usta (jeśli potrafi). Podaj do picia wodę. Może zwymiotować, nie martw się tym.

Kleszcz w skórze
Niektóre są nosicielami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Przeciw tej drugiej chorobie można malca zaszczepić (konieczne są dwie dawki w odstępie kilku tygodni).
Co robić. Uchwyć kleszcza pęsetą tuż przy skórze i wyciągnij zdecydowanym ruchem ku górze. Bardzo dobry jest też specjalny przyrząd do wyciągania kleszczy (Trix – kupisz go w aptece). Uważaj, by owada nie zgnieść (zwymiotuje wtedy, więc do krwi dostanie się więcej zarazków).
Miejsce wkłucia zdezynfekuj spirytusem. Jeśli pojawi się obrzęk, zrób okład z Altacetu. Uważnie obserwuj dziecko. Gdyby po kilku dniach w miejscu ukąszenia pojawiło się zaczerwienienie, obrzęk lub malec zaczął mieć objawy podobne do przeziębieniowych, idź z nim do lekarza.
Ważne! Na leśną wycieczkę zakładaj maluchowi koszulę z długim rękawem, spodnie (ze ściągaczem), kapelusz. Spryskaj dziecko sprayem przeciw owadom. Wieczorem w czasie kąpieli dokładnie obejrzyj malca (szczególnie pachwiny, zgięcia łokci, włosy). Sprawdź, czy nie ma kleszczy.

Podrapanie przez kota
Trzeba uważać, gdyż może dojść do zarażenia tzw. chorobą kociego pazura (jej przyczyną są bakterie).
Co robić.
Gdy rana jest niewielka, polej ją wodą utlenioną i przyklej plaster z opatrunkiem. Jeśli byłaby duża i głęboka, po zdezynfekowaniu wodą utlenioną załóż jałowy opatrunek i jedźcie do chirurga (trzeba ją zszyć).
Ważne! Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli w ciągu 24 godzin wokół rany pojawi się zaczerwienienie i obrzęk.

Pogryzienie przez psa
To groźne, głównie z powodu ryzyka zarażenia wścieklizną
.
Co robić. Gdy rana jest niewielka, polej ją wodą utlenioną i zrób okład z Altacetu. Większą zdezynfekuj i uciśnij jej brzegi, by zatamować krwawienie. Załóż opatrunek i jedźcie do chirurga. Zabierz książeczkę szczepień dziecka.
Ważne! Właściciel pieska musi przedstawić zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Jeżeli zwierzę jest bezpańskie, powiedz o tym lekarzowi. Zadecyduje on, czy maluchowi trzeba podać szczepionkę.

Ukąszenie żmii
W
Polsce groźna jest tylko żmija zygzakowata (spotyka się ją najczęściej w Bieszczadach i na wyspie Wolin).
Co robić. Jeśli malca ugryzła żmija, przyłóż zimny okład, a pomiędzy ukąszonym miejscem a sercem załóż opaskę uciskową. Natychmiast jedźcie do szpitala. Jeśli nie umiesz odróżnić padalca od jaszczurki czy żmii, i nie wiesz, co dokładnie ugryzło malca, również jedźcie do lekarza.
Ważne! Ukąszenie żmii jest bolesne. Początkowo wywołuje silny odczyn miejscowy (obrzęk, ból i zaczerwienienie, niekiedy wybroczyny na skórze). Następnie dołączają się objawy ogólne (ból głowy, nudności, gorączka, omdlenie).