Wady mowy u dzieci

Fizjoterapeuta interpretuje prace pacjenta
Dyslalia, opóźnienie rozwoju mowy i jąkanie się, to tylko niektóre z najczęściej występujących wad mowy u dzieci. Jakie są ich objawy? Co powinni wiedzieć o wadach mowy rodzice i opiekunowie maluchów?
/ 22.03.2009 00:01
Fizjoterapeuta interpretuje prace pacjenta

Wady mowy nie zawsze są spowodowane uszkodzeniami mózgu czy nieprawidłowościami w budowie narządów artykulacji. Niekiedy ich przyczyną może być stres, wywołany na przykład złą atmosferą w szkole albo w domu. W niektórych przypadkach szybkie poznanie przyczyny wady mowy, może w znacznym stopniu zwiększyć szanse na ich wyeliminowanie.

Opóźnienie rozwoju mowy

Z opóźnionym rozwojem mowy mamy do czynienia nie tylko wtedy, kiedy u dziecka specjaliści stwierdzą ogólny niedorozwój, ale również wtedy, gdy nasza pociecha rozwija się prawidłowo. Nie zauważamy wówczas, żeby nie rozumiała tego, co do niej mówimy, ponieważ wykonuje nasze polecenia. Wynika z tego, że nie ma problemów z mową bierną, a tylko z mową czynną.

W tym wypadku możemy mówić o prostym opóźnieniu rozwoju mowy. U takich dzieci opóźnienie rozwoju mowy objawia się wcześnie, bo już w okresie, kiedy powinny zacząć gaworzyć, czyli w wieku 6-7 miesięcy. Przyczyny prostego opóźnienia rozwoju mowy mogą być różne – zaczynając od wad wrodzonych, przez zaburzenia słuchu i defekty aparatu mowy, po zaniedbania środowiskowe.

Dyslalia - wada mowy u dziecka

Kolejną wadą mowy jest dyslalia objawiająca się trudnościami w wymawianiu dźwięków. Głoski wymawiane przez osobę z dyslalią są zniekształcone albo zastąpione innymi. U dzieci najczęściej pojawia się tzw.:

  • lelanie (np. zamiast „latać” mówią „jatać”),
  • łełanie (np. zamiast „ławka” mówią „jafka”),
  • reranie (np. zamiast „ryba” mówią „yba” lub „liba”),
  • seplenienie (np. zamiast „czepek” mówią „cepek”, a zamiast „szafa” mówią „safa”),
  • szeplenienie (np. zamiast „cyrkiel” mówią „czyrkiel”),
  • kekanie (zamiast „kopia” mówią „topia”),
  • geganie (np. zamiast „grabie” mówią „dabie”).

Przyczyną dyslalii może być nieprawidłowość w budowie narządów artykulacyjnych. Jeśli nieprawidłowości te są bardzo duże, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Bez odpowiedniej pomocy logopedy, ortodonty czy foniatry, nie możemy liczyć na poprawę wymowy naszego dziecka.

Zobacz też : Ćwiczenia relaksacyjne przed czytaniem

Jąkanie się - wada mowy dziecka

Jąkanie się również należy do jednych z najczęściej występujących u dzieci wad mowy i objawia się powtarzaniem głosek, sylab albo słów. Przyczyn pojawienia się jąkania jest wiele i dopóki nie dowiemy się, dlaczego nasze dziecko cierpi na tę dolegliwość, czy jak niektórzy uważają – chorobę – nie będzie można podjąć skutecznego leczenia.

Zobacz też : Powstawanie mowy

Do głównych przyczyn jąkania zalicza się m.in. przyspieszenie lub opóźnienie rozwoju mowy, występowanie sytuacji stresowych, za częste oglądanie telewizji czy naśladowanie mowy osób dorosłych podczas nauki mówienia. Jeśli nie wyeliminujemy czynników powodujących jąkanie się, może być ono coraz bardziej uciążliwe dla dziecka.

Nie wszystkie wady mowy można całkowicie wyeliminować, ale nad każdą można pracować. Dzięki temu problemy z mówieniem nie będą się pogłębiać. Nie zapominajmy więc, żeby nie lekceważyć nawet najmniejszej wady mowy i w razie jej pojawienia się, korzystać z pomocy terapeuty.

Redakcja poleca

REKLAMA