Uzależnienie od komputera

Uzależnienie od komputera
Życie uzależnionego dziecka kręci się wokół komputera, co oznacza wiele godzin dziennie spędzanych z nosem przyklejonym do monitora i coraz mniej czasu dla przyjaciół, rodziny i na odrabianie lekcji.
/ 16.05.2010 19:44
Uzależnienie od komputera

Może się zdarzyć, że dziecko oszukuje i kłamie, by ukryć, jak bardzo pochłania je świat wirtualny i jak bardzo zaniedbuje swoje obowiązki w świecie realnym. Separuje się od rówieśników. Staje się niespokojne, rozdrażnione, czasem agresywne, gdy dostęp do komputera jest ograniczany. Ani prośby, ani groźby nie są w stanie przekonać dziecka, że może ciekawie spędzić czas w towarzystwie prawdziwych przyjaciół z realnego świata.
Wiele zależy od tego, jak poważne jest uzależnienie. Na początku nie wszystkie objawy są do wychwycenia. W uzależnienie „wchodzi się” stopniowo.

Skutki

Konsekwencje uzależnienia od komputera dotyczą różnych sfer – fizycznej, psychicznej i społecznej. Pozostawanie w jednej, nie zawsze wygodnej, pozycji podczas korzystania z komputera negatywnie wpływa na postawę dziecka. Nadmierne używanie myszy, czy ciągłe pozostawianie nadgarstka w jednej pozycji może prowadzić do drętwienia palców. Dziecko uzależnione od komputera ma zdecydowanie za mało ruchu, szczególnie tego na świeżym powietrzu. Zatraca poczucie rzeczywistości i potrzebę utrzymywania osobistych kontaktów z innymi ludźmi. Z czasem nie potrafi w naturalny sposób nawiązywać znajomości.

Polecamy: Przejawy naruszania prywatności

Jak ograniczyć dziecku korzystanie z komputera

Najlepiej porozmawiać z dzieckiem i ustalić zasady – ile czasu może spędzać przed komputerem, na co ten czas przeznacza (odrabianie lekcji, kontakty z przyjaciółmi, gry), z jakich obowiązków musi się wcześniej wywiązać. Ważne jest by konsekwentnie realizować postanowienia. Być może treningi piłki nożnej, kółko szachowe lub inne – ciekawe dla niego – możliwości spędzania czasu wolnego odciągną jego uwagę od komputera.

Czytaj także: Mój brat telewizor

Źródła: strona www.fdn.pl, strona www.helpline.org.pl. Pytania i odpowiedzi zaczerpnięte ze strony www.helpline.org.pl z zakładek „Najczęściej zadawane pytania”.

Redakcja poleca

REKLAMA