Nie uwierzysz! 7 rzeczy, które twoje dziecko opanowało lepiej niż ty

Jak się z tym czujesz?

Milena Oszczepalińska / 8 miesięcy temu
Nie uwierzysz! 7 rzeczy, które twoje dziecko opanowało lepiej niż ty fot. Fotolia

XXI wiek przynosi ogromne wyzwania dla rodziców i dziadków. Dawniej byli oni niezaprzeczalnymi autorytetami dla dzieci, uczyli ich wszystkiego, co ważne w życiu i wprowadzali w poszczególne jego etapy. Teraz o utrzymanie tych autorytetów jest coraz trudniej, zwłaszcza, że dzieci coraz sprytniej odnajdują się w świecie nowych technologii, a dla osób starszych sprawia to czasami niemałą trudność. Nie da się zaprzeczyć, że są pewne dziedziny, które nasze nawet kilkuletnie dzieci znają i rozumieją o wiele lepiej, niż my. Co na przykład?

Rzeczy, na których dzieci znają się lepiej niż rodzice

1. Korzystanie z kilku „ekranów” jednocześnie

Jeśli twoje dziecko w jednym czasie ogląda telewizję, gra na tablecie i przegląda portal społecznościowy – to znak, że dotyczy go nowe zjawisko naszych czasów, zwane multiscreeningiem. Tę umiejętność opanowali praktycznie wszyscy przedstawiciele młodego pokolenia, co związane jest z rozwojem nowych technologii, które otaczają ich od urodzenia.

Jak wychować córkę na kobietę spełnioną?

2. Komunikowanie się ze znajomymi na wiele sposobów

List, telegram, budka telefoniczna? Współczesne dzieci nie znają takich pojęć. Z kolei WhatsApp, Snapchat, Messenger, Skype – te komunikatory dzieci znają doskonale, czego nie zawsze możemy powiedzieć o ich rodzicach. Dla współczesnych dzieci jednoczesne komunikowanie się z grupą znajomych na różne sposoby to codzienność i norma.

3. Obsługa smartfona i tabletu opanowana do perfekcji

Zanim zdążysz włączyć telefon, twoje dziecko już pobierze aplikację z grą, zdąży w nią zagrać i się znudzić. Brzmi znajomo? Obsługa smartfonów przychodzi współczesnym dzieciom szybciej, niż sztuka mówienia i pisania. Nie możemy ich jednak za to winić – sami na co dzień korzystamy z tych urządzeń i pokazujemy je dzieciom już od urodzenia. To dlatego ich obsługa przychodzi im naturalnie i traktują je jako urządzenie codziennego użytku.

4. Szybkie wyszukiwanie informacji w sieci

Dziecko szybciej znajduje odpowiedź na zadanie domowe w Internecie, niż rodzic wyszuka ją w encyklopedii. Takie nawyki wśród dzieci mogą być niepokojące, jednak to zadaniem rodzica jest pokazywanie dzieciom wartościowych i bezpiecznych stron w Internecie, z których mogą czerpać wiedzę.

5. Opanowywanie języków obcych z łatwością

Twoje dziecko zaskakuje cię tym, że potrafi zanucić najnowszy hit muzyczny w języku obcym albo z łatwością obsługuje menu różnych urządzeń w innym języku? Tak szybkie przyswajanie obcych słówek przez dzieci wynika z tego, że języki obce otaczają je na co dzień – w telewizji, Internecie czy grach, a dostęp do zagranicznych materiałów mają o wiele bardziej ułatwiony. Wrodzony talent dzieci do języków warto jest rozwijać poprzez włączanie im bajek zagranicznych. Jest to świetny sposób na oswojenie dziecka z językiem.

6. Umiejętność rozwiązywania problemów technicznych

Zanim wezwiesz pomoc techniczną do naprawy komputera, albo chwilowego braku domowego Wi-Fi, najpierw poproś swoje dziecko o pomoc, a ono zaskoczy cię szybką reakcją i znalezieniem przyczyny awarii. Dzieci, które korzystają z tych urządzeń non stop, mierzą się z takimi problemami codziennie!

7. Znajomość nowinek technologicznych i gier

Współczesne dzieci śledzą trendy technologiczne, dlatego nieobca jest im wiedza na temat najnowszego modelu smartfona, nowej wersji PlayStation i topowej gry w danym sezonie. Co więcej, oprócz wiedzy o ich istnieniu, potrafią wymienić ich specyfikacje techniczne i porównać je z poprzednimi wersjami. 

Dowiedz się też:

Na podstawie materiałów prasowych platformy edukacyjnej Squla.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)