Rysunek prawdę Ci powie

Rysunek prawdę Ci powie
Kolory, postacie i ich rozmieszczenie, a nawet siła nacisku długopisu na papier mogą wiele powiedzieć po rozwoju Twojego dziecka. Sprawdź, co mówią jego rysunki.
/ 07.12.2010 13:33
Rysunek prawdę Ci powie

Każdy z nas na jakimś etapie swojego życia rysował. Zazwyczaj rysunki wykonują dzieci, a następnie ich rodzice zastanawiają się, co może oznaczać dzieło ich malucha i dlaczego w ten właśnie sposób przedstawia rzeczywistość. Warto zapoznać się z symboliką, jaką niesie ze sobą określona przestrzeń rysunku, co pomoże w interpretacji tego, co autor miał na myśli.

Co to znaczy?

Przestrzeń znajdująca się po lewej stronie kartki symbolizuje introwersję oraz odniesienie do przeszłości. Natomiast prawa strona rysunku świadczy o przyszłości oraz ekstrawersji. Jeżeli zatem cała akcja skupiona jest na rysunku po lewej stronie kartki, to możemy powiedzieć, że autor pracy dużą część energii poświęca kontemplowaniu czasu minionego oraz ma bogate życie wewnętrzne, którym nie lubi się dzielić z innymi.

Sprawdź: Jak zrozumieć małe dziecko?

Górna część rysunku (kartki) symbolizuje sferę marzeń i wyobrażeń. Może zatem oznaczać chęć oderwania się od trosk życia codziennego. Warto zaobserwować, co umieszczamy w górnej części kartki. Czy zostawiamy tam pustą przestrzeń i co to może oznaczać? Może unikanie marzeń, tłumienie wyobraźni?

Środkowa część kartki, to miejsce na świadomość oraz materializm. Natomiast dolna warstwa rysunku pokazuje podświadomość, a także zmęczenie, depresję oraz inne choroby.

Jak interpretować?

W interpretacji rysunku należy zwrócić uwagę na kolejność rysowania. Przykładowo jeżeli dziecko przedstawia rodzinę, osobę która jest dla niego najważniejsza, to zazwyczaj narysuje ją jako pierwszą. Jeżeli maluch dodaje osoby lub elementy których w rzeczywistości nie ma - może to świadczyć o agresji (konflikcie maskowanym).
Sposób rysowania także może wiele powiedzieć o twórcy rysunku. Jeżeli długopis, ołówek jest mocno przyciskany do powierzchni kartki, to może to być symptomem tłumionego gniewu, agresji. Natomiast zbyt lekki nacisk świadczy o niepewności.

Polecamy: Jak uspokoić płaczące dziecko?

Zabawa w kolory

Kolory używane w rysunkach także mają znaczenie symboliczne. Dowiedz się, co mówi o Tobie ulubiony kolor.
• Niebieski – symbolizuje spokój, wrażliwość, potrzebę harmonii,
• zielony- wyraża postawę obronną, tendencję do konserwatyzmu,
• czerwony- agresja, pełnia życia, pragnienia seksualne,
• żółty- świadczy o swobodzie, otwartości, spontaniczności,
• brązowy- wyraża potrzebę zakorzenienia, posiadania bezpieczeństwa w środowisku rodzinnym, społecznym,
• czarny- świadczy o nicości, końcu,
• szary- barwa neutralna.

Stany emocjonalne często są wyrażane poprzez połączenie kolorów. Na przykład kombinacja czarnego z czerwonym świadczy o agresji.
Rysunki monochromatyczne (jednokolorowe) mogą wyrażać zahamowanie emocjonalne oraz niepokój, kolorowe zaś świadczą o bogatej osobowości.

Do interpretacji rysunków należy podchodzić z rezerwą, gdyż bardzo łatwo można wpaść w pułapkę nadinterpretacji. Przykładowo ktoś może używać dużo koloru czerwonego, ale tylko dlatego, że jest to jego ulubiony kolor, albo taką ma wizję artystyczną. Nie musi to od razu oznaczać, że jest agresywny.

Redakcja poleca

REKLAMA