Przedszkole - jak wybrać

przedszkolaki fot. Fotolia
Zanim wybierzesz przedszkole dla dziecka, odpowiedz na nasze pytania. Nie znasz odpowiedzi? Masz jeszcze czas, by uzyskać je w upatrzonej placówce.
/ 13.03.2013 16:33
przedszkolaki fot. Fotolia

1. Jakie kryteria obowiązują przy naborze?

W przedszkolach publicznych pierwszeństwo zwykle mają dzieci z rodzin wielodzietnych i wychowywane przez samotnych rodziców, z rodzin zastępczych, mające niepełnosprawnych rodziców. Czasem placówki ustalają dodatkowe kryteria, np. przyjmują dzieci, które korzystają już z nocnika. Przedszkola prywatne czasem badają sytuację materialną rodziców, placówki prowadzone przez zakony mogą wypytywać o twoje zaangażowanie w życie religijne.

Jeśli spodobało ci się jakieś przedszkole państwowe, to nawet jeśli jest tam więcej kandydatów niż miejsc, złóż podanie tylko do niego. Placówki porozumiewają się między sobą. Gdy złożysz podania do kilku przedszkoli, uznają, że nie zależy ci szczególnie na jednym z nich. A jeżeli dziecko nie zostanie przyjęte z braku miejsc do tego wybranego i tak będziesz je mogła zapisać do mniej obleganej placówki.

2. Ile jest dzieci i grup w przedszkolu?

Mniejsze i kameralne przedszkola są zwykle bardziej przyjazne niż molochy (choć to nie reguła). Zapytaj, ile dzieci może liczyć grupa. Jeśli jest mniejsza, maluchy lepiej korzystają z zajęć, a wychowawczyniom łatwiej je dopilnować. W państwowych placówkach zazwyczaj grupa nie może liczyć więcej niż 25 dzieci.

3. Czy na miejscu funkcjonuje zerówka?

Jeżeli jej nie ma, to o rok wcześniej będziesz musiała zainteresować się wyborem szkoły dla dziecka. Pamiętaj, że zerówki w podstawówkach, inaczej niż przedszkola, zapewniają opiekę przez cztery–pięć godzin dziennie. Potem malec skazane jest na świetlicę.

4. Jak wysokie są opłaty i za co się je ponosi?

W przedszkolu musisz co miesiąc płacić stałą kwotę. W placówkach prywatnych czesne sięga do 1000 zł, a w publicznych ustala je gmina - zwykle to 100–300 zł, ale możesz ubiegać się o zwolnienie z niej, jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej. Do tego dochodzą koszty wyżywienia (zwracane, jeżeli dziecko jest nieobecne) oraz opłaty za zajęcia dodatkowe. W publicznych przedszkolach płaci się dobrowolną składkę na rzecz rady rodziców, a w prywatnych – wpisowe. Niektóre prywatne placówki żądają także opłat podczas wakacji.

5. W jakich godzinach jest czynne?

Są placówki działające od godz. 6 do 18, ale są i czynne w godz. 8–16. W niektórych prywatnych można zostawić dziecko po godzinach, ale trzeba za to dodatkowo płacić. Wiele przedszkoli wymaga, by dzieci zjawiły się do 8.30. Dowiedz się też, czy placówka działa w czasie ferii świątecznych, zimowych i wakacji.

6. W jakim stanie znajdują się sale zajęć i łazienki?

Poproś, by pozwolono ci do nich zajrzeć. Jeśli nie uzyskasz na to zgody i usłyszysz, że np. zabrania tego sanepid (to bzdura), zrezygnuj z tego przedszkola. Sprawdź, czy placówka prywatna jest zarejestrowana w gminnym wydziale oświaty. Będziesz mieć wtedy pewność, że realizuje program zgodny z wymaganiami MEN i jest pod kontrolą odpowiednich władz (np. sanepidu), a jej budynek przystosowano do wymogów.

7. Jak wygląda poobiedni wypoczynek?

Musisz wiedzieć, czy to tradycyjne leżakowanie, czy raczej relaks połączony ze słuchaniem np. baśni. Co się dzieje, gdy dziecko nie lubi leżakować: czy opiekunki proponują inne zajęcia. Jak często dzieci oglądają telewizję: program edukacyjny raz na tydzień nie zaszkodzi, ale już codzienne oglądanie kreskówek to minus!

8. Czy są zajęcia adaptacyjne dla najmłodszych?

Maluchy mają wtedy okazję poznać nowe otoczenie. Dzięki temu we wrześniu przedszkole nie będzie dla nich całkiem obcym miejscem. Jeśli zajęć adaptacyjnych nie ma, spytaj, czy możesz z dzieckiem odwiedzić przedszkole. Zapytaj też, czy w pierwszym, trudnym okresie można posiedzieć w sali z dzieckiem. Niektóre placówki odmowę tłumaczą tym, że to dezorganizuje pracę i sprawia przykrość innym maluchom. To wymówki!

Redakcja poleca

REKLAMA