POLECAMY

Jak przygotować trzylatka do przedszkola?

Twój trzylatek idzie niedługo do przedszkola? Podpowiadamy, jak go do tego przygotować i co zrobić, żeby nasza pociecha uniknęła niepotrzebnego stresu.

Katarzyna Krajewska / 10 miesięcy temu
Jak przygotować trzylatka do przedszkola? fot. Fotolia

Przygotowanie dziecka do przedszkola można zacząć już kilka miesięcy wcześniej. Istnieją sposoby, dzięki którym twoja pociecha będzie chętnie zostawać z panią i innymi maluchami, a ty będziesz spokojna, że sobie poradzi i uniknie zbędnego stresu.

Kiedy warto posłać dziecko do przedszkola?

Nie ma sztywnej granicy, kiedy najlepiej zacząć posyłać dziecko do przedszkola, ponieważ każdy maluch jest inny i rozwija się w innym tempie. Jedno dziecko będzie gotowe na rozstanie z mamą już w wieku niecałych 3 lat, inne o rok później. Nie warto jednak na siłę prowadzić swojej pociechy do przedszkola, na przykład wtedy, gdy ma okres silnego przywiązania do mamy i strachu przed separacją (często pojawia się on między 2. a 3. rokiem życia i trwa przez kilka miesięcy). Ten trudny dla malucha czas, najlepiej cierpliwie przeczekać.

Czy twój trzylatek jest gotowy, by pójść do przedszkola?

Separacja mamy i dziecka – najlepsze są małe kroki

Separacja dziecka od mamy to w większości przypadków długi proces i wymaga cierpliwości. Jeśli wiesz, że niebawem twoja pociecha pójdzie do przedszkola, a wcześniej praktycznie się z nią nie rozstawałaś, czas to zmienić. Nie rób jednak nic na siłę i drastycznie. Postaw na małe kroki.

 • Podczas zabawy na placu zabaw, stopniowo zwiększaj swoją odległość od dziecka. Nie siedź przy nim w piaskownicy, ale pozwól, by bawiło się razem z dziećmi, a ciebie miało w zasięgu wzroku.
 • Zacznij wychodzić z domu. Nie chodzi o to, żeby nagle, po trzech latach, zacząć znikać z mieszkania na kilka godzin. Zacznij od 20-minutowych spacerów, gdy na przykład twój mąż wróci z pracy. Ważne, żeby podczas takiej separacji, twoja pociecha została z kimś, kogo dobrze zna.
 • Zawsze tłumacz dziecku dokąd idziesz i kiedy wrócisz. Maluch rozumie więcej niż nam się wydaje.

Przygotowanie trzylatka do przedszkola

To, w jaki sposób nasze dziecko będzie reagowało na przedszkole, zależy w dużej mierze od nas – rodziców. Jeśli nie chcemy, żeby nasza pociecha przed wyjściem z domu płakała, a gdy zostanie z panią i dziećmi stresowała się niepotrzebnie, przygotujmy ją do tego ważnego wydarzenia. Jak to zrobić?

 • Opowiadaj dziecku często o przedszkolu. Opisz mu cały dzień – od wyjścia z domu do twojego powrotu. Opowiedz np. o tym, jak będzie wyglądać leżakowanie, posiłki albo co zrobić, gdy będzie miało potrzebę skorzystania z toalety.
 • Zapewniaj je, że po nie wrócisz i dokładnie określ, kiedy to będzie, np. po obiedzie lub po lekcji tańca.
 • Staraj się przechodzić z dzieckiem obok przedszkola i tłumaczyć mu, że tu będzie przychodzić, żeby pobawić się z dziećmi. Jeśli jest taka możliwość podejdźcie do przedszkolnego placu zabaw i pokaż malcowi, jak inne maluchy się bawią w przedszkolu i jakie są wesołe.
 • W domu możecie bawić się w przedszkole sami lub wykorzystać do tego ulubione figurki lub maskotki twojej pociechy. Zobaczysz, jaką frajdę sprawi to twojemu dziecku, a przy okazji oswoi je z tym, co je czeka.
 • Zakupy potrzebnych rzeczy do przedszkola możesz rozłożyć w czasie lub zrobić je jednorazowo. Wybierzcie się na nie razem. Pozwól, by twoja pociecha sama wybrała sobie plecak, piżamkę do leżakowania i nowe kapcie.
 • Ucz dziecko podstawowych czynności, które będzie musiało wykonywać samo, gdy ciebie nie będzie. Chodzi tu m.in. o korzystanie z toalety, mycie rąk i zębów, ubieranie się i rozbieranie, samodzielne jedzenie. Jeśli nauczy się tego wszystkiego, zmniejszy to nie tylko jego stres ale i twój.
 • Jeśli nie chcesz, żeby twój maluch reagował negatywnie na słowo „przedszkole”, nie strasz go nim, nie mów mu, że jak będzie niegrzeczne, to pójdzie do przedszkola albo że w przedszkolu pani nauczy je posłuszeństwa. Postarajmy się raczej, żeby pójście do przedszkola brzmiało jak nagroda, a nie kara.
 • Większość przedszkoli organizuje dni adaptacyjne, z których warto skorzystać. Maluch obejrzy placówkę, zobaczy, co będzie robił, pozna nowych kolegów i koleżanki oraz panią. Takie dni adaptacyjne są również bardzo ważne dla rodziców, ponieważ mogą bliżej poznać system pracy placówki, dzięki czemu będą mogli więcej opowiedzieć o przedszkolu dziecku.

Jakie umiejętności ważne są w przedszkolu?

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że nawet mimo najlepszego przygotowania, może zdarzyć się sytuacja, że dziecko nie będzie chciało pójść do przedszkola, będzie wpadało w histerię i nie będzie można go uspokoić nawet długo po wyjściu rodziców z placówki. Żaden rodzic nie powinien w tej sytuacji czuć się winny, ponieważ takie sytuacje zdarzają się wśród trzylatków. Jeśli powtarza się to wielokrotnie, nie warto robić nic na siłę i dać dziecku więcej czasu zostając z nim w domu lub prosząc o pomoc dziadków. Wielu pedagogów i pediatrów uważa bowiem, że dopiero czterolatki są w pełni zdolne do przystosowania się do systemu przedszkolnego i separacji od najbliższych na kilka godzin.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 miesięcy temu
Moje dziecko jest bardzo samodzielne i uczyłam je tego od małego, dzięki temu rozłąka kiedy poszło do przedszkola nie bolała tak bardzo. Może to też wynikać z przedszkola jakie wybraliśmy. W Bajeczce panie przedszkolanki od razu zajęły się maluchem i starały się go ośmielić i zaadaptować do sytuacji.