Przedszkola Marii Montessori

Samodzielne dziecko to takie, które potrafi samo wykonać swoje obowiązki!
Maria Montessori jest twórcą koncepcji edukacji dzieci niepełnosprawnych, głównie niepełnosprawnych intelektualnie. Jej naśladowcy korzystają z jej pomysłów organizując dla dzieci w wieku przedszkolnym edukację i wychowanie oparte na samodzielności.
/ 28.03.2010 12:53
Samodzielne dziecko to takie, które potrafi samo wykonać swoje obowiązki!

System Montessori w Polsce - jak wygląda przedszkole?

W Polsce działa obecnie 12 przedszkoli znajdujących się pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Montessori, nie oznacza, że są to wszystkie placówki tego typu w kraju, jednak nie jest ich zbyt wiele. Jeśli zaś w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajduje się takie przedszkole warto się mu bliżej przyjrzeć.

Ciekawa alternatywa dla tradycyjnego przedszkola

Może tych inicjatyw nie jest zbyt wiele, jednak powstają przedszkola alternatywne. Realizują one podstawę programową wychowanie przedszkolnego, więc nie ma obaw, że po takim przedszkolu dziecko nie poradzi sobie w szkole, albo że będzie gorzej przygotowane. Przedszkola prowadzone w duchu koncepcji M. Montessori charakteryzują się czymś, co wydawać by się mogło niemożliwe – stworzeniem dziecku świata na jego miarę i możliwości.

W tych przedszkolach wszystkie sprzęty są dopasowane do wzrostu dziecka i nie chodzi tu tylko o stoły i krzesła.

Szafki i półki, na których znajdują się zabawki i pomoce do nauki są na wysokości wzroku dziecka i w zasięgu jego ręki, dziecko specjalnie dla niego przygotowaną szczotką może zamieść podłogę czy umyć naczynia w zlewie odpowiednim do jego wzrostu.

Polecamy: Jak wybrać idealne przedszkole?

Na czym polega innowacja w przedszkolach Montessori

Przede wszystkim na sposobie zdobywania wiedzy przez dzieci, utrzymywaniu przez nie ładu i porządku oraz przyjacielskich stosunkach panujących w grupie. Grupy przedszkolne łączą w sobie dzieci z trzech a nawet czterech roczników.

W przedszkolu obowiązują jasne zasady: jeśli nabrudzisz, rozlejesz – musisz sprzątnąć, szanuj czas i potrzeby innych dzieci – nie zabieraj zabawek, pomagaj, samodzielnie zdobywaj wiedzę – sięgaj po zabawki, które cię interesują, pytaj, kiedy nie wiesz.

Rola nauczyciela w przedszkolach Montessori

Kiedy ogląda się relacje z przebiegu zajęć w takim przedszkolu, można odnieść wrażenie, że nauczyciela tam nie ma – dorosły nie stoi przy dziecku i nie nakazuje wykonania kolejnych czynności, stoi z boku i czeka, aż dziecko go wezwie. 

Czytaj także: Babcine pomysły na deszczowe chwile

Redakcja poleca

REKLAMA