Pozwól dziecku popełniać błędy

Błądzić jest rzeczą ludzką, a o tym, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi każdy dorosły wie doskonale. Dlaczego zatem w dorosłych jest taka mała tolerancja na dziecięce błędy?

Pozwól dziecku popełniać błędy

Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko było idealne: grzeczne, mądre, powszechnie lubiane, roześmiane, pogodne, zdrowe, wysportowane. Ale czy to znaczy, że nie wolno mu popełniać błędów? Przecież dzieci od pierwszych dni życia uczą się czegoś nowego o świecie i sobie, zatem popełnianie błędów jest nieuniknione. Jednak nie oznacza to, że dziecko jest niedoskonałe – dzięki błędom ono dąży do doskonałości.

Pierwsze kroki - pozwól dziecku popełniać błędy!

Kiedy będą puszczały Ci nerwy, bo setny raz będziesz uczył dziecko tabliczki mnożenia przypomnij sobie jak Twoje dziecko stawiało pierwsze kroki.

Z jakimi problemami dziecko spotyka się w szkole?

Pierwsze były nieudolne, chwiejne, często kończyły się upadkiem.

A przecież z czasem maluch nauczył się chodzić, biegać i skakać. Tak samo jest z innymi umiejętnościami.

Popełnianie błędów jest wpisane w ludzką naturę i proces uczenia się. 

Polecamy: Co zrobić gdy dziecko mało mówi?

Warto popełniać błędy

Popełnianie błędów ma oczywiście pewne zalety. Wskazuje na obszary, w których jeszcze musimy popracować, np. jeśli ciasto Ci się nie udało za pierwszym razem – podejmujesz próby udoskonalenia przepisu. Tak samo jest z dzieckiem – pierwsze rysunki są niedoskonałe, a każde kolejne coraz dokładniejsze.

Poza tym popełnianie błędów pozwala określić swoja pozycję w odniesieniu do innych – raz jesteśmy lepsi, a raz gorsi od kolegów. Poza tym błędy pojawiające się na naszej drodze motywują do dalszej pracy.

Czytaj także: Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Pozwól na błędy

Pozwalając na błędy nie zapominaj jednak o wspieraniu dziecka w ich pokonywaniu. Niektóre dzieci łatwo się poddają lub popełniają stale te same błędy. Mądry rodzic to taki, który wskaże gdzie jest błąd i naprowadzi na właściwą drogę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Najgorzej jest jak rodzice nie pozwalają dziecku na popełnienie żadnego błędu. A przecież nikt nie jest doskonały! :/ Przeraża mnie również, gdy rodzice przekładają swoje niespełnione marzenia i aspiracje na dziecko. Maluch jest zmuszony do uczestnictwa w wielu zajęciach, na które zupełnie nie ma ochoty. Ale to temat rzeka... :)