POLECAMY

Powikłania po szczepieniach – prawda czy mit?

Od kilku lat toczy się nieustająca dyskusja na temat szczepionek. Pojawiają się coraz to nowe argumenty na temat bezzasadności stosowania szczepień ochronnych ze względu na liczne działania niepożądane z nimi związane. Do tej pory jednak nie znaleziono naukowych dowodów potwierdzających teorie przeciwników szczepionek.

Powikłania po szczepieniach – prawda czy mit?

Jak to się zaczęło?

W 1998 roku brytyjski lekarz dr Andrew Wakefield opublikował raport dotyczący 12 dzieci wysuwając hipotezę, że szczepienie przeciwko śwince, odrze i różyczce (MMR) zwiększa ryzyko wystąpienia autyzmu u dzieci. W tym momencie rozpętała się burza. Wykonano jednak badania przeglądowe na bardzo dużych populacjach dzieci, zarówno chorych na autyzm jak i zdrowych, zaszczepionych oraz nieobjętych szczepionką MMR, które jednoznacznie wykluczyły zależność szczepienia i autyzmu.

Czytaj też: Czy szczepienia powodują autyzm?

Czy warto się martwić?

Sporadycznie po szczepieniach może jednak dochodzić do powikłań. W większości nie zagrażają one życiu dziecka, szczególnie, kiedy szczepienia przeprowadzane są z rozwagą i po wykluczeniu wszystkich stanów chorobowych mogących nasilać działanie niepożądane szczepionek. Przed przystąpieniem do szczepienia należy więc sprawdzić, czy dziecko jest całkowicie zdrowe. W innej sytuacji należy poczekać do ustąpienia zmian chorobowych.

Jakie powikłania mogą wystąpić?

Najczęściej występującymi reakcjami niepożądanymi po szczepieniu są:

  • odczyny poszczepienne (na ogół szybko przemijające): gorączka, odczyny miejscowe w postaci zaczerwienienia, obrzęku, bólu, czasem wysypki, dolegliwości dyspeptyczne, zaburzenia snu,
  • małopłytkowość (występuje sporadycznie po szczepieniu przeciwko odrze),
  • odczyny węzłowe (po szczepieniu przeciwko gruźlicy),
  • odczyny neurologiczne (po szczepieniu przeciwko krztuścowi).

Polecamy: Szczepionki pandemiczne - pytania i odpowiedzi

Kiedy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego?

Ponadto, po każdej szczepionce może wystąpić bardzo groźna reakcja, czyli wstrząs anafilaktyczny. Zdarza się on jednak z częstotliwością jeden przypadek na milion wykonanych szczepionek – czyli naprawdę bardzo, bardzo rzadko.

Jednakże, z tego właśnie powodu szczepienia wykonywane są w gabinetach lekarskich lub lekarsko-pielęgniarkich, gdzie należy obserwować dziecko przez 30 minut po wykonanym ukłuciu.

Inne możliwe powikłania

Równie rzadko zdarzają się inne powikłania, ze strony ośrodkowego układu nerwowego, między innymi:

  • drgawki,
  • poliomyelitis,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zespól Guillain-Barre czyli symetryczny niedowład kończyn występujący wraz z zaburzeniami czucia.

Nie ma środków zabezpieczających w 100% przed zachorowaniem na chorobę zakaźną, jednak szczepionki wielokrotnie zmniejszają niebezpieczeństwo. Pomimo, że istnieje wiele przesłanek o groźnych działaniach niepożądanych, żadna z nich nie została potwierdzona. Skutki uboczne pojawiają się tak rzadko, że bilans zysków i strat szczepień zostaje przechylony na stronę zysków.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (31)
/rok temu
Zawsze warto rozważyć wszystkie za i przeciw - ale jednak uważam, że tych za jest więcej. Mówi się sporo o NOPach - dobrze, bo każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na szczepionki. Ale u większości dzieci spełniają jednak swoją rolę. Ja trzymam się tego założenia, bo gdybym zaczęła czytać to wszysko co jest w internecie dawno bym straciła wiarę w całą medycynę.
/rok temu
Witam man problem poniewasz strasza mnie sadem I Kara grzywny za nieszvzepienie synka co moge zrobic? Byl ktos w takiej sytuacji
/rok temu
O NOPach można przeczytać również tu http://goo.gl/aUd5cU. Ja miałam szczęście, bo nigdy mojemu dziecku się nie stało po szczepieniach a ja miałam mądrych i zaufanych lekarzy, którzy wszystko tłumaczyli.
POKAŻ KOMENTARZE (28)