To musisz wiedzieć! Jak rozpoznać objawy sepsy u dziecka?

Przypadki sepsy u dzieci zdarzają się coraz częściej. Co to za choroba? Jak ją rozpoznać? Jak uchronić przed nią dziecko? Dowiedz się więcej!

To musisz wiedzieć! Jak rozpoznać objawy sepsy u dziecka? fot. Fotolia

Jakie są objawy sepsy u dzieci?

Wczesne objawy sepsy przypominają banalną infekcję dróg oddechowych czy nieżyt żołądkowo-jelitowy. Gdy zakażenie przechodzi do krwi, następuje gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia dziecka, któremu towarzyszy:

  • bardzo wysoka temperatura, powyżej 38,5°C, która nie spada po lekach przeciwgorączkowych
  • światłowstręt, dreszcze, pocenie się - dziecko staje się apatyczne, nie interesuje się otoczeniem, słabo reaguje na bodźce, dużo śpi, nie chce jeść, wymiotuje, ma sztywny kark
  • wysypka w postaci wybroczyn - początkowo pojawiają się małe ciemnoczerwone kropeczki różnej wielkości. Czasem zlewają się w większe plamy, które nie znikają po uciśnięciu.

Uwaga! Jeśli zauważysz powyższe objawy, jak najszybciej zabierz dziecko do szpitala. Wcześnie rozpoznaną sepsę można wyleczyć.
 

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko

Czym tak naprawdę jest sepsa?

Sepsa to uogólnione zakażenie całego organizmu. Jej przyczyną jest infekcja bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków. Chorobę mogą wywoływać także inne bakterie, wirusy i grzyby, które przedostają się do krwi i rozsiewają się po całym organizmie, dając gwałtowne objawy.

Jak dochodzi do zakażenia sepsą?

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt, np. picie z jednej butelki lub jedzenie tymi samymi sztućcami bez wcześniejszego umycia.

Jak przeciwdziałać sepsie u dzieci?

Najlepszym sposobem zapobiegania sepsie są specjalistyczne szczepienia przeciw bakteriom:
  • haemophilus influenzae typu B (HiB) – obowiązkowe, bezpłatne dla niemowląt, a jeśli chcesz zaszczepić starsze dziecko powyżej roku, potrzebna jest 1 dawka, cena: ok. 45 zł
  • pneumokoki – szczepienie zalecane (płatne). Dla niemowląt 4 dawki, dla starszych dzieci jedna dawka, cena: 260–360 zł za dawkę
  • meningokoki – szczepienie zalecane. 3 dawki dla niemowląt, 1 dawka dla dzieci powyżej roku, cena: 120–170 zł

Dowiedz się więcej na temat objawów chorób!


tekst powstał we współpracy z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim, pediatrą, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków

napisane na podstawie artykuły zamieszczonego w magazynie Vita

 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
My właśnie zaszczepiliśmy Majkę na pneumokoki i meningokoki. Trochę to nas kosztowało ale nie żałujemy. Młodsze dziecko, gdy się urodzi również zaszczepimy obowiązkowymi i zalecanymi. Nie wiem jak z meningokokami ale informacje o pneumokokach można znaleźć na stronie kampanii pneumokokom mówimy szczepimy.