POLECAMY

Jak poradzić sobie z problemem nocnego moczenia u dziecka?

Dowiedz się, jakie są powody nocnego moczenia u smyka i poznaj skuteczne sposoby, jak mu przeciwdziałać!

Jak poradzić sobie z problemem nocnego moczenia u dziecka? fot. Fotolia

Czym właściwie jest moczenie nocne?

O zjawisku nocnego moczenia mówimy w odniesieniu do dzieci, które skończyły 5. rok życia. Wraz z częstotliwością epizodów moczenia nocnego wzrasta prawdopodobieństwo jego utrwalenia zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszym okresie. Nocne moczenie nie jest winą ani malucha, ani rodziców.

Skąd bierze się problem nocnego moczenia u dzieci?

Aż 58% matek uważa, że tego typu problemy u innych dzieci są następstwem patologii i stresu w rodzinie. Jest to stereotypowe myślenie, które skutkuje bagatelizowaniem tego zjawiska i wywieraniem presji na dziecku. Lekarze są jednogłośni, jeśli chodzi o różne istotne przyczyny nocnego moczenia, którymi są:
  1. Niedobór hormonu wazopresyny, odpowiadającego za prawidłowe zagęszczenie moczu.
  2. Nocna nadczynność wypieracza, czyli mięśnia pęcherza – prowadzi do skurczów pęcherza i skutkuje niekontrolowaniem moczu.
  3. Podwyższony próg pobudliwości – występuje najczęściej u dzieci z zespołem ADHD. Sygnał o pełnym pęcherzu jest zbyt słaby dla mózgu i jest  przez niego nie zauważony.
  4. Zbyt mały pęcherz, zakażenie układu moczowego, zaparcia i cukrzyca – te przyczyny dotyczą wieloobjawowego moczenia nocnego, które wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak pomóc dziecku?

Dzieci, którym zdarzają się nocne wypadki mogą miewać lęki przed nocowaniem poza domem, a ciągłe ignorowanie tego problemu przez rodziców tylko pogłębia niską samoocenę malucha. Warto zastosować różne rozwiązania, które pomogą dziecku oswoić się z problemem:
  1. Zachęcanie dziecka do picia w ciągu dnia - dzięki niemu nauczy się rozpoznawać uczucie pełnego pęcherza
  2. Umiejętna rozmowa z dzieckiem
  3. Prowadzenie dzienniczka nocy suchych i mokrych
  4. Wizyta u lekarza - tylko specjalista będzie w stanie stwierdzić, jaka jest przyczyna nocnego moczenia u dziecka

Dowiedz się więcej:


na podstawie informacji prasowej sklepu internetowego Feedo
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/miesiąc temu
Nam lekarka powiedziała żeby poczekać, ale nie chciałam zostawić dziecka bez pomocy więc poszliśmy do innego lekarza. Okazało się, że jest to problem z pęcherzem. W naszym wypadku wystarczyły leki i wszystki wrócilo do normy, ale nie wiem co by było gdybym zgodziła się czekać.
/3 miesiące temu
Konsultacja z lekarzem nie zaszkodzi na pewno a jeśli to nie problem psychologiczny to badania mogą wykryć chorobę, której przypadłośc moczenia nocnego jest wynikiem. Zachęcam też do wejścia na naszą stronę gdzie odpowiadamy na wiele pytań dotyczących moczenia nocnego. Pozdrawiam Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl
/3 miesiące temu
No właśnie ja też myślałam, że u mojego dziecka jest to wynik stresu, bo niedawno zaczęło chodzić do przedszkola. A jeśli nie jest to prawdą, to może powinnam pójść z synem do lekarza? Czy poczekać jeszcze trochę, może samo przejdzie?