Nauka przez zabawę

Żeby pomóc dzieciom przyswajać jak najwięcej informacji i nauczyć je współpracy z innymi, powinniśmy połączyć naukę i zabawę. Dzięki aktywnym formom edukacji maluchy mogą dłużej skupiać uwagę i rozwijać pamięć oraz spostrzegawczość.

Nauka przez zabawę

Dzieci to mali odkrywcy. Codziennie dostrzegają i zapamiętują wiele szczegółów. Zadaniem rodziców i opiekunów jest stworzenie im jak największej liczby okazji do poznania świata, otoczenia i samych siebie.

Aktywna edukacja

Zabawa jest integralną częścią życia dziecka oraz niezbędnym czynnikiem w okresie jego rozwoju i dorastania. Maluchy mają niespożytą ilość energii. Skupienie ich uwagi na dłużej niż 3 minuty nie jest łatwym zadaniem. Czas nauki powinien więc być wypełniony wieloma atrakcjami.

Mama na rynku pracy

Aktywne formy edukacji podtrzymują zainteresowanie oraz koncentrację dziecka. Rozwijają także jego spostrzegawczość, pamięć słuchową i wzrokową. Lekcje wzbogacone o taniec, śpiew, recytacje wierszyków lub zajęcia plastyczne stymulują w dzieciach umiejętność twórczego myślenia. W zabawach grupowych maluchy nabywają natomiast naturalną zdolność do rozwiązywania problemów i przezwyciężania trudności. Poznają czym jest rywalizacja, radość zwycięstwa lub gorycz porażki. Kontakt z rówieśnikami stymuluje również rozwój społeczny dziecka, które uczy się współpracy i budowania więzi z innymi.

Zabawa z językiem obcym

Zabawy ruchowe, tematyczne oraz konstrukcyjne często wykorzystuje się podczas nauki języków obcych. Wzbogacenie programu nauczania o różnego rodzaju aktywności zwiększa zaangażowanie dziecka i przynosi znacznie lepsze efekty. Dzięki tym metodom maluch przyswaja nowy język w sposób całkowicie naturalny. Gry i zabawy intelektualne służą także powtórce materiału w różnorodnych technikach i kontekście.

Zobacz też: Bajki terapeutyczne

Alternatywą dla tradycyjnych metod nauczania języków obcych są na przykład zabawy pozwalające dzieciom osłuchać się z nieznanymi zwrotami. Dzięki nim maluchy uczą się nowych wyrazów poprzez praktyczne zastosowanie ich znaczeń. W ten sposób można także szybciej zauważyć efekty nauki – maluchy rozumieją polecenie nauczyciela, ponieważ reagują na nie, wykonując konkretną czynność. Dzieci szybciej poznają nowe słowa także poprzez dodatkowe pokazywanie ich znaczeń, na przykład wskazując części ciała, o których śpiewają piosenkę.

Pochwały sposobem na motywację

Każda zabawa ma określony wpływ na dziecko i sprawia, że dzięki niej nabywa ono nowych umiejętności. Jeśli maluch wykona poprawnie jakąś czynność, warto go pochwalić. Dzięki temu, sprawimy mu ogromną satysfakcję i zmotywujemy do dalszej aktywności, a nowe doświadczenie lepiej utrwali się w jego pamięci.

Polecamy: Zabawy dla dziecka u lekarza

Szukasz dobrego pomysłu? Polecamy:

Źródło: informacja prasowa / ab

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Te wszystkie kryteria spełnia zestaw z literami magnetycznymi. Poniżej link do tej strony, sama zobacz :) http://youtu.be/gVlZE40kVfY Jeśli nie możesz go odczytać, to przekopiuj go na Youtube