Nie przegap dobrego momentu! Kiedy i jak nauczyć dziecko korzystania z nocniczka?

Chciałabyś odzwyczaić dziecko od noszenia pieluch? Zobacz, jak to zrobić!

fot. Fotolia

Kiedy dziecko powinno przestać nosić pieluchy?

Niestety nie tak łatwo to stwierdzić, bowiem każde dziecko rozwija się inaczej. Jedne maluchy wyrastają z nich już w połowie drugiego roku życia, inne wolniej, np. pod koniec trzeciego roku. Choć nie trzeba smyka popędzać, nie oznacza to wcale, że można czekać w nieskończoność. Jak więc nie przegapić odpowiedniego momentu?

Sprawdź, czy smyk jest już gotowy!

  • Siusia „raz a dobrze”. Smyk nie moczy już tylu pieluch co dawniej, za to gdy już to zrobi, jego pieluszka jest naprawdę ciężka.
  • Zaczyna kojarzyć parcie na pęcherz i ucisk w brzuchu z wydalaniem. Po czym to poznasz? Jedne dzieci chowają się wtedy za drzwi albo gdzieś w kąciku, inne kucają, jeszcze inne robią tajemniczą minę itd.
  • Potrafi informować o swoich podstawowych potrzebach, np. o tym, że jest głodny, albo chce mu się pić. Może to robić w dowolny sposób.
  • Przeszkadza mu pełna pieluszka. Usiłuje ją rozpiąć, przybiega do ciebie żebyś mu pomogła itd.
  • Próbuje być samodzielny. Zabiera ci łyżkę, chce sam ściągać ubranko, naśladuje cię.
  • Chce chodzić za tobą do ubikacji i jest bardzo zainteresowany tym, co się tam robi.

Krok nr 1: zwróć uwagę na problem

Obejrzyjcie bajkę, w której dziecko siedzi na nocniku. Zwracaj uwagę na ten aspekt podczas czytania książeczek, kiedy jesteś u koleżanki, której maluch już korzysta z nocnika. Możesz też zaprosić dziecko do toalety w czasie, kiedy ty z niej korzystasz.

Krok nr 2: przygotuj dziecko i... dom

Wybierz się z dzieckiem do sklepu i razem kupcie nocnik. Jest szansa, że maluch szybciej go polubi. Przydadzą się też stare koce na kanapy i łóżka, można też schować dywan. Zanim dziecko zrozumie mechanizm "parcie na pęcherz = siusianie", wiele razy zmoczy podłogę czy krzesło. Przygotuj także dla dziecka zestaw ubrań, które szybko można zdjąć - czasem liczą się sekundy!

Krok nr 3: daj pić i posadź na nocniku

Nie spodziewaj się natychmiastowego efektu. Jeśli smyk siedzi od kilku minut, a rezultatu nie ma, załóż mu majteczki i spodnie (bez pieluchy) i bądź czujna. Pamiętaj, że maluch nie kojarzy jeszcze siusiania z nocniczkiem.

Krok nr 4: pytaj i przypominaj

Może nie co pięć minut. Warto jednak co jakiś czas przypomnieć dziecku o potrzebie. Nie zadawaj jednak pytań przeczących, np. „Czy nie chce ci się siusiu?”, bo maluch po prostu powtórzy zdanie. Lepiej zapytaj wprost: „Chcesz sikać?”.

Krok nr 5: kup nagrodę

Pierwsze udane siusianie do nocnika możesz nagrodzić. Dziecko, widząc twoją radość i zaangażowanie, dojdzie do wniosku, że warto sikać tam, gdzie pokazuje mama. Jest potem taka dumna.

Krok nr 6: czasem zakładaj smykowi pieluchę

Rób to tylko w uzasadnionych sytuacjach - inaczej smyk straci orientację, jak ma się załatwiać. Pampers przyda się w długiej podróży autem, bo informacja, że dziecko chce sikać, oznacza, że trzeba natychmiast zrobić postój, a nie zawsze jest to możliwe. Pieluchę trzeba dziecku także zakładać na noc: śpiący maluch kompletnie nie kontroluje zwieraczy.

Dowiedz się więcej o psychologii dziecka:


na podstawie artykuły Malwiny Małeckiej/Twój maluszek
Jak rozwijać pasje dziecka?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)