Moje dziecko zgrzyta zębami – czy to groźne?

Dzieciom w wieku przedszkolnym zdarza się zgrzytać zębami dość często. Pójście do przedszkola to bowiem stresujący moment dla malucha. Stres może się objawiać właśnie zgrzytaniem zębami.

Moje dziecko zgrzyta zębami – czy to groźne?

Jako rodzic martwisz się, czy zgrzytanie zębami nie wynika z problemów ze zgryzem dziecka lub ich nie spowoduje. A może świadczy to o chorobie? Najlepiej zasięgnąć opinii lekarza i stomatologa. Gdy wykluczą oni takie przyczyny, źródła problemu można szukać w napięciu emocjonalnym.

Reakcja emocjonalna

Zgrzytanie zębami może być sposobem na rozładowanie nieprzyjemnych emocji wywołanych lękiem. Lęk jest dla dziecka nieprzyjemnym uczuciem, dlatego stara się ono rozładować napięcie z nim związane. Poprzez zgrzytanie dziecko daje sygnał, że przeżywa coś trudnego.

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko

Często takie zachowania są nieuświadamiane przez dziecko, ale jeśli przynoszą mu nawet chwilową ulgę mogą zostać utrwalone.

Stres przedszkolaka

Warto zwrócić uwagę na czas i miejsce, kiedy zgrzytanie się pojawia, a także w czyjej obecności. Czasem zachowanie to ma miejsce podczas snu, zdarza się również w ciągu dnia, w sytuacji wzbudzającej napięcie emocjonalne. Małe dzieci poprzez zachowanie komunikują nam zarówno swoje potrzeby jak i obawy.

Jeżeli zgrzytanie zębami pojawia się w wyniku nowej sytuacji życiowej dziecka np. przeprowadzka, pójście do przedszkola, rozłąka z rodzicem może być właśnie sposobem na rozładowanie nieprzyjemnych emocji wywołanych tą trudną sytuacją.

Są to momenty kiedy potrzeba bezpieczeństwa dziecka zostaje zachwiana i warto wtedy poświęcić maluchowi znacznie więcej uwagi niż zwykle... więcej na Kobieta.wieszjak.polki.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)