"Moje dziecko nie chce jeść" - jak mu pomóc?

Twoje dziecko nie chce jeść lub gustuje w samych niezdrowych rzeczach? Zobacz, jak sobie z tym poradzić i co to oznacza!

"Moje dziecko nie chce jeść" - jak mu pomóc?

Mam ogromny problem z dzieckiem - je ciągle same niezdrowe rzeczy! Nie ma mowy, żeby namówić je do zjedzenia normalnego śniadania - muszą być zawsze tosty, do szkoły musi być kanapka z nutellą, na obiad domaga się pizzy albo innego niezdrowego Fast fooda. Nic nie pomaga to, że gotuję, proszę - nie chce jeść i koniec. A przecież nie będę go głodzić?

Syn ma 9 lat i jest strasznie uparty- nie wiem co robić, zwłaszcza, że w domu nigdy nie było tradycji niezdrowego jedzenia! Dodam tylko, ze jestem samotną matką, mieszkamy w Warszawie. Dzieckiem często zajmują się moi rodzice – u nich je wszystko! Nie wiem, dlaczego w mojej obecności tak się zachowuje.

Jak rozwijać pasje dziecka?

Dzieci często „testują” granice swoich rodziców, czyli sprawdzają, na jakie zachowania mogą sobie pozwolić. Opisana sytuacja jest właśnie przykładem testowania granic rodzicielskich. Jeśli w obecności dziadków dziecko zjada wszystko, a przy mamie nie, to oznacza, że wie, iż przy niej może pozwolić sobie na dyktowanie warunków. 

Odpowiedź psychologa:

Jasne wyznaczanie granic, na co rodzic daje przyzwolenie, a na co się nie zgadza ułatwia komunikację z dzieckiem. Ważne jest również konsekwentne przestrzeganie ustalonych zasad, a dzięki temu dziecko coraz rzadziej będzie próbowało naruszyć postawione mu granice. Warto pamiętać o tym, że to rodzic jest odpowiedzialny za dziecko, a więc to on decyduje między innymi o posiłkach.

Można zrobić z dzieckiem listę potraw, które lubi i które są do zaakceptowania przez dorosłych,a na dania fast foodowe wyznaczyć specjalny dzień.

Zobacz też: Co powinien wiedzieć rodzic pierwszoklasisty?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)