Mój brat telewizor

Usłyszałam niedawno takie oto określenie telewizji – „członek rodziny”. Dlaczego ktoś miałby mówić w ten sposób? Jak rozsądni korzystać z rozwoju techniki? Jak nauczyć dziecko oglądania telewizji?

Mój brat telewizor

Telewizja

Przyjrzyj się własnej rodzinie i rodzinom zaprzyjaźnionym. Czyż często nie jest tak, że rodzice i dzieci zabiegają o to, by jak najwięcej czasu spędzić z telewizorem? A czy brak dziennej dawki telewizji nie wprawia Ciebie i Twoich bliskich w zły nastrój, nie wywołuje złości? Ile razy dochodzi do bójek między dziećmi, kłótni między dorosłymi o ilość czasu spędzanego z telewizorem – stajemy się zazdrośni i bronimy prawa do tego niemalże intymnego związku z gadającym pudełkiem.

Kiedy rodzic wypożycza film lub go kupuje ma możliwość dowiedzenia się czegoś na temat fabuły, którą zobaczy na ekranie. Jeśli zaś decydujesz się na film emitowany w telewizji – też warto o nim poczytać. Nawet przedszkolaki wymagają obecności rodziców podczas oglądania bajek.

Z jakimi problemami dziecko spotyka się w szkole?

Mądry rodzic nigdy nie uzna bajki dla dzieci za infantylną, tylko za skrojoną na miarę psychiki dziecka. Wspólne oglądanie telewizji wiele uczy: rodzic może obserwować zachowania dziecka (zobaczy z czego się śmieje, czego się boi, jakich słów i sytuacji nie rozumie), bajkowe postaci to często alter ego dziecka, warto zwrócić uwagę na to, która postać przypadła dziecku do gustu, można również wniknąć w myśli dziecka – te które jest mu trudno wyrazić – powie za nie bohater filmu.

Telewizyjna fikcja i rzeczywistość

Łatwo zatracić się w bajkowej fikcji i pomylić fantazję z rzeczywistością. Zawsze mów dziecku, że bajka nie jest prawdą, a aktor i grana przez niego postać to nie ta sama osoba.

Oglądanie filmu z nastolatkiem to również wniknięcie w psychikę młodego człowieka. Filmy dla młodzieży są z reguły o młodzieży i o ich pasjach, zainteresowaniach, uczuciach, szkole, problemach i potrzebach. Niekiedy warto je obejrzeć, by zrozumieć własne dziecko.

Polecamy: Jak radzić sobie z wybuchami złości dziecka

Programy informacyjne - ważne dla dziecka

Wyrób w dziecku nawyk krytycznego oglądania wiadomości, zwracaj uwagę na informacje związane z reformą szkolnictwa, pozytywnymi i negatywnymi wzorcami młodzieńczych zachowań.

Rozmawiajcie o konfliktach zbrojnych, chuligańskich wybrykach, akcjach dobroczynnych, programach wychowawczych, przykładach dobrych i złych praktyk z życia szkoły, miasta, regionu i państwa. Tłumacz dziecku sytuacje, które mogą wzbudzać jego niepokój.

Czytaj także:Bezpieczne zabawki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)