Moczenie nocne – jak pomóc dziecku?

Jeśli dziecko po ukończeniu czterech lat ma kłopoty z trzymaniem moczu podczas snu, warto zwrócić na to uwagę. Skąd się bierze moczenie nocne? Jak można pomóc dziecku, by moczenie nocne przestało być problemem?

Czym jest moczenie nocne?

Moczenie nocne jest wynikiem braku umiejętności kontroli „trzymania” pęcherza w czasie snu. Noworodek wypróżnia się w chwili, gdy jego pęcherz moczowy zostaje wypełniony. Później, w miarę rozwoju, dziecko uzyskuje świadomą kontrolę nad oddawaniem moczu. Dziecko dwu-, trzyletnie przechodzi trening nocnikowy, a dziecko czteroletnie nie powinno już moczyć się w nocy (chyba że zdarza się to jedynie sporadycznie). Jeśli dziecko po ukończeniu czterech lat ma wciąż powtarzające się kłopoty z trzymaniem moczu podczas snu, warto zwrócić większą uwagę na ten problem.

Skąd się bierze problem?

Specjaliści rozróżniają moczenie nocne pierwotne oraz moczenie wtórne. Z tym pierwszym mamy do czynienia, gdy dziecko po naturalnym moczeniu nadal nie potrafi kontrolować się w trakcie snu, natomiast moczenie wtórne dotyczy tych dzieci, które zaczynają ponownie siusiać w nocy a już od jakiegoś czasu panowały nad tym.
Niestety przyczyny tego stanu nie są wciąż do końca zbadane. Przypuszcza się:

Mama na rynku pracy
  • hipotezę dziedziczności tego zachowania,
  • zauważalny jest duży związek między moczeniem się dziecka a jego osobowością (gdy dziecko jest wrażliwe, zalęknione, ma kłopoty w kontaktach z rówieśnikami),
  • również silne wrażenia i stres mogą wpływać na dziecko (sytuacje - np. zmiany przedszkola, miejsca zamieszkania, silne konflikty w rodzinie).

Polecamy: Kiedy dziecko może pokonać lęk separacyjny?

Co zrobić? 

  • Zgłoś się do lekarza, aby wyeliminować np. zapalenie dróg moczowych, a jeśli badania nie wykażą przyczyny medycznej, wówczas koniecznie zgłoś się do psychologa.
  • Dziecko musi wiedzieć, że co się z nim dzieje, że jest „uleczalne”.
  • Rodzice muszą przede wszystkim być bardzo cierpliwi i nie przejawiać zdenerwowania zwłaszcza w obecności dziecka.

Dziecka nie można karać, wyśmiewać ani ośmieszać!

  • Jeśli dostaniecie zalecenia od psychologa nie zniechęcajcie się, gdy nie wszystko od razu będzie się udawać.
  • Stosuj tylko pochwały (nagrody), np. naklejka za każdą noc bez zmoczonej pościeli. Dziecko musi nauczyć się współpracować
  • W nocy dziecko powinno mieć oświetlony dostęp do toalety.
  • Przed snem przypominaj maluchowi o skorzystaniu z toalety.

Czytaj też: Jakie są pierwsze objawy cukrzycy typu 1 u dzieci?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)