Moczenie nocne

dziecko, sen, dziewczynka
Wbrew obiegowej opinii nie jest spowodowane problemami emocjonalnymi. Wręcz przeciwnie – może być ich przyczyną. Dowiedz się, co możesz z tym zrobić?
/ 27.01.2011 09:36
dziecko, sen, dziewczynka
Moczenie nocne jest często spotykanym zjawiskiem. W Polsce dotyczy 16 proc. dzieci w 6. roku życia, 11 proc. w 7. r.ż. oraz 2–3 proc. nastolatków. Trudno je zdiagnozować, gdyż rodzice często to bagatelizują. Bywa również, że lekarze nie mają wiedzy na ten temat.

Przyczyny

Jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że moczenie nocne u dzieci jest spowodowane wyłącznie zaburzeniami natury emocjonalnej. Teraz już wiadomo, iż przyczyną tego zjawiska są przede wszystkim zaburzenia równowagi pomiędzy objętością produkowanego i wydalanego moczu a pojemnością pęcherza.

Ilość moczu zależy od ilości przyjmowanych płynów oraz możliwości zagęszczania moczu. Natomiast pojemność pęcherza może być ograniczona z powodu wad budowy lub zaburzeń funkcjonowania tego narządu.

Kiedy do lekarza
Rodzice powinni zgłosić się do lekarza, jeśli dziecko:
- umie już korzystać z toalety, ale zaczęło moczyć się w nocy i/lub w ciągu dnia;
- powyżej 5. roku życia nadal moczy się w nocy;
- często czuje nagły i niepohamowany przymus oddania moczu;
- odczuwa ból lub dyskomfort w trakcie oddawania moczu;
- oddaje małe porcje moczu, ale bardzo często.

Diagnoza
Najważniejsza jest rozmowa z lekarzem. Specjalista spyta m.in. o okoliczności moczenia, jak często występuje, czy dziecko ma zaparcia. Często konieczne bywa USG układu moczowego, badanie ciężaru właściwego moczu.

Masz problem? Porozmawiaj o tym na zdrowybobas.pl

Redakcja poleca

REKLAMA