Meningokoki - chroń przed nimi dziecko

rodzina, meningokoki fot. Panthermedia
To bardzo groźna dla dzieci choroba. Najważniejsze to wiedzieć, jak można się zarazić i w jaki sposób rozpoznać to groźne zakażenie.
/ 17.05.2011 10:49
rodzina, meningokoki fot. Panthermedia
Chorobę wywołują najczęściej meningokoki z grupy C. Aby doszło do zakażenia, konieczny jest kontakt ze śliną chorego (droga kropelkowa). Bakterie przenoszą się podczas pocałunku, poprzez jedzenie tej samej kanapki czy używanie tych samych sztućców. Na chorobę najbardziej narażone są dzieci (3–5 lat) oraz młodzież między 14. a 19. rokiem życia. Szkoła, grupowe zabawy i wyjazdy, dyskoteki – to sprzyja infekcjom i rozprzestrzenianiu się bakterii.

Bacznie obserwuj dziecko
Zakażenie meningokokami może mieć postać zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ale bakterie te mogą także powodować sepsę. Choroba ma zazwyczaj gwałtowny przebieg i może w ciągu kilku godzin zagrozić życiu chorego. Dlatego warto wiedzieć, jakie są jej objawy, aby szybko zareagować i zgłosić się do lekarza.
Niepokojące są wszelkie symptomy podobne do grypy: bóle mięśni, wysoka temperatura, osłabienie, utrata apetytu, ból głowy, wymioty.
O zaawansowanym stadium choroby świadczą: sztywnienie karku, wybroczyny na skórze, utrata przytomności.
Aby się przekonać, czy wysypka oznacza sepsę meningokokową (a nie jest objawem np. odry lub różyczki), możesz przeprowadzić tzw. test szklanki. Przyciśnij jej dno do zmian na skórze. Przy zakażeniu meningokokowym plamki nie bledną.
Pamiętaj, że w momencie gdy pojawi się wysypka, dziecko musi natychmiast znaleźć się w szpitalu na oddziale ratunkowym. Liczy się każda minuta.

Leczenie i zapobieganie
Jeśli choroba została wcześnie rozpoznana, podaje się wysokie dawki antybiotyków. Niestety, ok. 10 proc. zarażonych umiera z powodu zbyt późnej diagnozy.

Przeciw meningokokom typu C można się zaszczepić. Trzeba za to jednak zapłacić (140–160 zł, wystarczy jedna dawka).

O zdrowiu dziecka porozmawiaj na zdrowybobas.pl

Redakcja poleca

REKLAMA