Małoletni użytkownicy internetu – jest ich coraz więcej

Z roku na rok małoletnich użytkowników internetu jest coraz więcej - czytamy na www.rp.pl w artykule Przedszkolak w sieci . Czy to dobrze? Na jakie strony najczęściej zaglądają dzieci? Jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach, jakie niesie za sobą internet? Jak nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z internetu?

Małoletni użytkownicy internetu – jest ich coraz więcej

Coraz więcej małoletnich użytkowników internetu

Według najnowszych badań liczba dzieci korzystających z internetu w 2011 roku wyniosła prawie 1,3 mln. To aż o 20% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Najnowsze badania wykazują, że około 30% dzieci od 4. do 6. roku życia loguje się w sieci przynajmniej raz w tygodniu na 45 minut, a ponad połowa dzieci pomiędzy 7. a 14. rokiem codziennie korzysta z Internetu.

Dr Jakub Nowak z UMCS w Lublinie, który zajmuje się badaniem nowych technologii zauważa, że dzisiejsze siedmiolatki nie pamiętają w ogóle momentu uczenia się internetu, dla nich dostęp do sieci jest tak naturalny, jak dla nas włączenie światła.

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko

Dorośli sami ułatwiają dzieciom dostęp do sieci przez prezenty, jakimi je obdarowują (smartfony, komputery). Jednak nie sam fakt korzystania nastolatków z sieci jest niepokojący. Zagrożeniem jest to, że coraz młodsi użytkownicy internetu surfują po nim bez nadzoru osób dorosłych. A według przeprowadzonych przez PBI/Gemius badań, erotyczne strony  internetowe cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci.

Edukacja dzieci i rodziców

Znana psycholog Dorota Zawadzka zaznacza, że dzieciom należy przede wszystkim tłumaczyć do czego służy sieć i jak z niej korzystać. Należy również kontrolować, jakie strony odwiedzają.

Choć prawie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą internet, to duża ich część nigdy nie rozmawiała o tym ze swoimi dziećmi, nie tłumaczyła jak bezpiecznie korzystać z sieci, a tylko 1/3 rodziców deklaruje się, że korzysta z programów blokujących wyświetlanie treści dla dorosłych.

Edukacja dzieci i rodziców w kwestii niebezpieczeństw, zagrożeń i efektywnego korzystania z internetu jest konieczna, dlatego też w sieci powstaje wiele serwisów skierowanych do najmłodszych i ich rodziców.

Jakie strony internetowe odwiedzają dzieci?

Największym zagrożeniem dla dzieci korzystających z internetu jest możliwość zetknięcia się przez nie z treściami, na które nie są przygotowane. Chodzi głównie o strony erotyczne, które cieszą się coraz większą  popularnością wśród małoletnich internautów.

Zobacz także: Czy dziecko potrzebuje komputera?

Źródło: www.rp.pl/pb

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)