Mając niepełnosprawne dziecko – pamiętaj o jego zdrowym rodzeństwie

Mając niepełnosprawne dziecko – pamiętaj o jego zdrowym rodzeństwie
Dziecko niepełnosprawne wymaga wiele uwagi, czasu i zainteresowania ze strony rodziców. Muszą oni przeorganizować swoje życie. Rozwiązując kolejne problemy związane z urlopem w pracy na czas rehabilitacji dziecka, znalezieniem terapeuty, terminami badań rodzice czasem zdają się zapominać, że mają też zdrowe dzieci.
/ 15.03.2010 19:57
Mając niepełnosprawne dziecko – pamiętaj o jego zdrowym rodzeństwie

Nie zostawiaj dziecka samego z jego problemem

Niepełnosprawność jednego z rodzeństwa jest sytuacją trudną dla pozostałych dzieci. Muszą one wiedzieć, że mama i tata mimo licznych obowiązków mają czas również dla nich. Postarajcie się wygospodarować czas, który poświęcicie tylko jednemu dziecko – każde dziecko chce choć przez chwilę mieć rodzica tylko dla siebie.

Naucz zdrowe rodzeństwo pełnić rolę brata/siostry

Jeśli jest to możliwe z uwagi na wiek starszego dziecka włącz je do opieki nad niepełnosprawnym rodzeństwem tak jakby to był zdrowe niemowlę. Zadbajcie o nawiązanie więzi uczuciowej między rodzeństwem – dzieci nie mogą ze sobą rywalizować.

Zobacz też: Jak zadbać o zdrowy sen dziecka

Nie wywracaj życia zdrowego dziecka „do góry nogami”

Jeśli przed przyjściem na świat niepełnoprawnego dziecka, jego starsze rodzeństwo uczestniczyło w zajęciach dodatkowych – postaraj się z nich nie rezygnować. Jeśli co roku urządzaliście przyjęcie urodzinowe dla dziecka nie ma powodu, by zrezygnować z tego w tym roku.

Polecamy: Moje niepełnosprawne rodzeństwo

Nie wymagaj by zdrowe rodzeństwo pełniło rolę niańki

Wasza rodzicielska miłość do dziecka zdrowego i niepełnosprawnego jest bezwarunkowa, chcielibyście by każde z Waszych dzieci przeżyło szczęśliwe życie. Wiecie również, że dziecko niepełnosprawne będzie wymagało stałej opieki najlepiej osoby bliskiej. Mimo to nie możecie życia zdrowego dziecka podporządkować konieczności opiekowania się niepełnosprawnym rodzeństwem.

Naturalna więź między dziećmi nie pozwoli skrzywdzić żadnego z nich, jednak nie zmuszajcie zdrowej córki by zrezygnowała z zabawy z rówieśnikami lub by zawsze włączała rodzeństwo do swoich spotkań z przyjaciółmi.

Redakcja poleca

REKLAMA