Jak wyćwiczyć u dziecka logiczne myślenie?

Logiczne myślenie ułatwia rozwiązywanie problemów i podejmowanie właściwych decyzji. Warto pomóc dziecku je wyćwiczyć!

Jak wyćwiczyć u dziecka logiczne myślenie? fot. Fotolia

Logika ułatwia porządkowanie myśli, pozwala uniknąć błędów w rozumowaniu, pomaga w poszukiwaniu i wyodrębnianiu podstawowych elementów w poznawanym materiale, co ułatwia przyswojenie nowych wiadomości. Dzięki logicznemu myśleniu jesteśmy w stanie podejmować decyzje, lepiej radzić sobie z nauką, efektywniej pracować, planować i osiągać cele, nawet te odległe. Nie ma więc wątpliwości, że warto ćwiczyć tę umiejętność u naszych dzieci. Jak wyćwiczyć u dziecka logiczne myślenie? Proponując odpowiednie do ich wieku i rozwoju zabawki, gry, książki z łamigłówkami czy zajęcia (np. programowanie).

Zabawki edukacyjne

Najpopularniejsze to klocki, od najprostszych drewnianych do tzw. konstruktorskich, z których można tworzyć roboty czy figury przestrzenne. Świetne w ćwiczeniu logicznego myślenia będą różnego rodzaju łamigłówki (Cobra Cubes, kostka Rubika, Tetris, Tangram, trójwymiarowe bierki) czy puzzle.

Jak rozwijać pasje dziecka?

Gry planszowe

Najlepiej wybierać te, które polegają na analizie danych i w których dziecko musi samodzielnie dokonywać wyborów. Uczy to przewidywania, planowania działania i postępowania według ustalonego schematu oraz modyfikowania go w razie potrzeby. Najpopularniejszą są szachy, warcaby, a dla najmłodszych chińczyk. Sprawdzą się również: Robot Turtle, Bitwa Morska, Mastermind czy Pentago.

Dzieciom, którym wydają się one nudne, warto zaproponować gry karciane lub planszowe, które posiadają interesującą fabułę i równie skutecznie uczą logicznego myślenia. Można dobrać je do wieku, rozwoju i zainteresowań dziecka. Popularne są m.in.: Carcassone, Piraci, San Marco, Agricola, Sabotażysta.

Planszówki mają jeszcze inny plus. Uczą współpracy i współzawodnictwa, rozwijają wyobraźnię. Integrują całą rodzinę, bo to świetna rozrywka dla dzieci i dorosłych.

Nauka programowania

Oczywiście na początku w formie zabawy. Tu sprawdzi się Scratch – program (dostępny za darmo na stronie głównej programu) i edukacyjny język, który umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny – elementy języka mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. Scratch to także społecznościowy serwis pozwalający każdemu na umieszczanie stworzonych w tym języku programów, dyskutowanie o nich, oglądanie prac innych.

Starszym dzieciom (od 8. roku życia) można zaproponować interaktywne warsztaty robotyki, na których tworzą i programują roboty, maszyny czy pojazdy.

Tekst napisany na podstawie artykułu Alicji Daszkiewicz opublikowanego w dwutygodniku "Przyjaciółka"

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Nauka przez zabawę
Zabawa i nauka w plenerze
Jak wychować genialne dziecko?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)