Kursy językowe dla dzieci – jak wybrać szkołę językową dla dziecka?

Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak/ fot. inPlus PR
Zajęcia językowe powinny być dostosowane do wieku i umiejętności dziecka, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej placówki. Na co zwracać uwagę wybierając szkołę językową dla dziecka, opowiada Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, nauczyciel w centrum Helen Doron Early English.
/ 26.09.2012 12:41
Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak/ fot. inPlus PR

O czym powinniśmy pamiętać, podejmując decyzję o zapisaniu dziecka do szkoły językowej?

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy nasze dziecko chce rozwijać swoje umiejętności lingwistyczne. Nie można zmuszać dziecka do uczestnictwa w zajęciach, których tematyka go kompletnie nie interesuje.

Jeśli już ustalimy, że dziecko chce chodzić na zajęcia językowe, to jakimi kryteriami powinniśmy się kierować w wyborze właściwej szkoły językowej?

O opinie na temat konkretnej szkoły językowej dobrze zapytać znajomych. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, co o danym kursie językowym piszą internauci. Z sieci możemy się dowiedzieć, czy dana firma posiada rekomendacje specjalistów lub innych rodziców.

Największym powodzeniem cieszą się szkoły językowe, które przez lata budują swój wizerunek oraz te, które wykorzystują autorskie metody nauczania i własne pomoce dydaktyczne.

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jak długo szkoła istnieje na rynku i czym się wyróżnia na tle konkurencji, czy ma bogatą ofertę zajęć, np. dla dzieci w różnym wieku, oraz doświadczenie w kształceniu małych dzieci.

Zanim zapiszemy dziecko do konkretnej szkoły językowej, warto wybrać się do jej siedziby, najlepiej razem z maluchem. Wiele szkół umożliwia udział w bezpłatnych lekcjach pokazowych. Warto z tej możliwości skorzystać i bezpośrednio przyjrzeć się, jak prowadzone są zajęcia.

Podczas takich zajęć dziecko ma możliwość poznać szkołę i sprawdzić, czy proponowana forma lekcji jest dla niego atrakcyjna. Należy jednak pamiętać, że początkowo dziecko może być onieśmielone i trochę zdezorientowane, przez co trudno będzie mu od razu zaangażować się w ćwiczenia przygotowane przez lektora.

Warto wiedzieć: Czy warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Jeśli jednak zauważymy, że mimo początkowego zawstydzenia, maluch jest zaciekawiony tym, co dzieje się na zajęciach i tym, co mówi lektor, to znak, że szkoła przypadła mu do gustu.

Czasami aktywny udział w zajęciach mogą wziąć także rodzice. Obecność mamy i taty szczególnie potrzebna jest w przypadku nieśmiałych dzieci czy bardzo małych dzieci.

Czy wybierając szkołę językową powinniśmy brać pod uwagę również kadrę lektorów?

Oczywiście. Wyspecjalizowana kadra lektorów to bardzo ważne kryterium. Nauczyciel z powołania to połowa sukcesu efektywnego kursu. Nauka dzieci wymaga od prowadzącego zajęcia cierpliwości i wyrozumiałości. W ten sposób lektor może zdobyć sympatię i zaufanie swoich uczniów.

Zajęcia z maluchami bardzo często opierają się na wspólnej zabawie, która ułatwia przyswajanie nowej wiedzy. Od lektorów wymaga się dystansu do samych siebie oraz energii, dzięki której będą w stanie wcielić się np. w postać kota lub psa, ucząc przy tym obcojęzycznych nazw zwierząt.

Aby prowadzić zajęcia z dziećmi, nie wystarczą umiejętności płynnego posługiwania się językiem obcym. Przyszli pracownicy powinni również przejść przez systemy szkoleń nastawionych przede  wszystkim na praktyczne zajęcia z dziećmi.

Nauka języka poprzez zabawę? Czy to skuteczna metoda?

Wybierając kurs językowy dla dziecka, należy pamiętać, że najlepsze efekty przynosi nauka oparta na zróżnicowanych formach zdobywania wiedzy. Szczególnie pomocne są ćwiczenia muzyczne, teatralne czy plastyczne. Zajęcia z języków obcych powinny nie tylko kształtować umiejętności lingwistyczne malucha, ale również stymulować jego kreatywność, wrażliwość na sztukę oraz dbać o wszechstronny rozwój.

Polecamy: Jak rozwijać u dziecka umiejętność koncentracji?

Dziękuję za rozmowę.

Źródło: materiały prasowe inPlus PR/ mk

Redakcja poleca

REKLAMA