Które szczepienia są obowiązkowe?

Które szczepienia są obowiązkowe?
Program Szczepień Ochronnych to dokument, zawierający listę szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) oraz zalecanych (płatnych) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zmienia się co rok. Dowiedz się, które szczepienia są obowiązkowe dla dzieci.
/ 28.09.2016 16:20
Które szczepienia są obowiązkowe?

Kalendarz szczepień w naszym kraju jest regulowany przez Program Szczepień Ochronnych (PSO). Jest to wykaz szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) oraz zalecanych (płatnych). Program ten zmienia się co rok, w zależności od wprowadzania nowych ulepszonych szczepionek na rynek czy zmiany szczepu wirusa (np. grypy).

Sprawdź siatki centylowe - dla dziecka do 5. roku życia

Obowiązek szczepień

Każde dziecko powinno otrzymać przewidziane dla niego w PSO szczepienia obowiązkowe. Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka mają obowiązek zgłosić się z dzieckiem na takie szczepienia. Nie stawienie się na takim wyznaczonym terminie szczepienia w przychodni nakłada na placówkę obowiązek przypomnienia rodzicowi o szczepieniu. Jeśli opiekun nie stawi się z dzieckiem na szczepieniu, po trzykrotnym wezwaniu przychodnia musi zgłosić ten fakt do sądu rodzinnego.

Szczepionki obowiązkowe są podawane już na drugi dzień życia dziecka. W pierwszym roku częstotliwość szczepień jest duża. Potem co jakiś czas dzieci są poddawane bezpłatnym szczepieniom aż do ukończenia 19-go roku życia. 

Polecamy: Czy szczepienia powodują autyzm?

Kiedy szczepić niemowlę?

Kiedy i na jakie choroby można szczepić niemowlaki? Otóż w ciągu pierwszych 24 godzin od przyjścia na świat powinny być one zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i gruźlicy (podana śródskórnie szczepionka BCG). Obydwie szczepionki należy powtórzyć w 6-8 tygodni po poprzednich. Szczepienie to jest łączone z pierwszą dawką DTP, która zawiera przeciwciała przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Szczepionkę DTP należy powtórzyć po kolejnych 6 tygodniach i kolejnych. W sumie dziecko powinno otrzymać trzy dawki tej szczepionki. A szczepienie WZW typu B powinno zostać powtórzone około 6 miesiąca życia dziecka.(także trzy dawki są skuteczne). Około 3-4 miesiąca życia dziecko powinno otrzymać szczepionkę przeciwko poliomyelitis. Druga jej dawka powinna być podana 6-8 tygodni później, czyli około 5. miesiąca życia maluszka.

Pamiętaj o terminach

Bardzo ważne jest przestrzeganie czasu podania szczepionek i odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami. Kilkudniowe różnice nie zrobią różnicy, ale na przykład miesięczne opóźnienie w podaniu kolejnej dawki może spowodować jej nie skuteczność. Podane przeciwciała mogą nie obronić organizmu przed zakażeniem. Czasami cały cykl szczepienia trzeba będzie powtórzyć, jeśli chcemy by dziecko było prawidłowo ochronione przez podane szczepionki. Oczywiście dla maluszka oznacza to kolejne ukłucie. Dlatego warto przestrzegać terminu szczepienia wyznaczonego przez przychodnię.

Polecamy: Chore dziecko - szczepić czy nie?

Redakcja poleca

REKLAMA