Rozplanuj wydatki na Pierwszą Komunię dziecka krok po kroku!

Podpowiadamy, jak zorganizować idealne przyjęcie pierwszokomunijne nie wpadając w kłopoty finansowe!

fot. Fotolia

Dlaczego na organizację Pierwszej Komunii wydajemy coraz więcej pieniędzy?

Choć Pierwsza Komunia dziecka powinna skupiać się na sferze duchowej, większość rodziców stara się przygotować z tej okazji niezapomniane przyjęcie. Komunijna gorączka zazwyczaj oznacza organizację spotkania rodzinnego kosztującego od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Taki wydatek często wiąże się z koniecznością brania pożyczek lub zaciągania kredytów, które w późniejszym czasie stają się poważnym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Jak temu zaradzić? Najważniejsze to przygotować odpowiednio wcześniej kosztorys, który uwzględni wszystkie wydatki.

Ile średnio wydajemy na Pierwszą Komunię dziecka?

  • Sukienka lub garnitur wraz z butami dla dziecka – ok. 300 zł
  • Pamiątkowe zdjęcia - ok. 150 zł
  • Nowe ubrania dla rodziców – ok. 700 zł
  • Wizyta u fryzjera – ok. 100 zł.
  • Organizacja obiadu w restauracji – ok. 100-150 zł za osobę
Oprócz powyższych kosztów należy doliczyć ok. 300 zł na inne, drobne wydatki. Niektóre z nich da się ograniczyć, ale nawet zakładając najbardziej optymistyczny scenariusz, komunijne przyjęcie zwykle kosztuje od 3000 do 3500 zł.

Jak zaplanować wydatki? Instrukcja krok po kroku:

1. Kamerzysta i fotograf

Dobrym ruchem jest rezygnacja z usług kamerzysty i fotografa. Pozwoli to zaoszczędzić minimum kilkaset złotych. Wynajętego specjalistę łatwo zastąpić członkiem rodziny posiadającym profesjonalny aparat cyfrowy.

2. Przyjęcie dla rodziny

Od kilku lat coraz popularniejsze staje się organizowanie przyjęć w lokalu lub restauracji. A przecież jest tyle innych opcji! Przede wszystkim miejscem spotkania może być twój własny dom. Jeśli jednak nie masz w nim zbyt wiele przestrzeni, pomyśl o organizacji przyjęcia w ogrodzie.

3. Poczęstunek dla gości

Przygotowanie posiłku wspólnie z rodziną może wydatnie przyczynić się do ratowania domowego budżetu. Ewentualne zatrudnienie firmy cateringowej również będzie tańsze od spotkania w restauracji.

4. Prezenty dla dziecka

Nie trzeba dawać dziecku na komunię drogich prezentów, by było szczęśliwe. Być może krokiem w dobrą stronę jest złożenie się wspólnie z rodziną na jedną starannie wybraną, droższą rzecz, która będzie służyć dziecku przez lata.

5. Oszczędzaj odpowiednio wcześniej

Choć wymaga to silnej woli, najlepszą możliwością zorganizowania przyjęcia bez wpadnięcia w spiralę długów jest oszczędzanie. Jeśli co miesiąc będziesz odkładać określoną sumę pieniędzy, po pewnym czasie będziesz dysponować kwotą, która pozwoli na organizację spotkania z rodziną.

Dowiedz się więcej:

na podstawie informacji prasowej Eurobank
Fryzura komunijna z kręconych włosów krok po kroku
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)