Czy klaps to odpowiednia metoda wychowawcza?

Przekonaj się sama!

Małgorzata Górecka / 5 miesięcy temu
fot. Fotolia
Dzieci nie zawsze są grzeczne, miłe i uśmiechnięte. Nie raz tak bardzo denerwują rodziców, że samo tłumaczenie i rozmowy nie wystarczają. Wielu rodziców, nie widząc innej możliwości, stosuje tak zwane "klapsy". Zobacz, czy jest to odpowiednia metoda wychowawcza.

Głosy "za" klapsem

Wiele osób twierdzi, że odpowiednie wychowanie, to wychowanie przez stosowanie kar i nagród. Gdy rozmowy już nie wystarczą, ze względu na bezradność, rodzice pozwalają sobie na drobne klapsy.
My jesteśmy przeciwne takiej metodzie wychowawczej. Rodzic powinien być przede wszystkim przyjacielem dziecka i dobrym pedagogiem. Zamiast siły, powinien używać słowa.
Należy też dostrzec różnicę między klapsem a przemocą, która na pewno źle wpłynie na dziecko.

Głosy "przeciw"

Rodzice, którzy wybierają bardziej pedagogiczne metody wychowawcze, traktują klapsa jak każdy inny przejaw agresji, który zabroniony jest nawet w Konstytucji. Uważają, że lepiej jest wytłumaczyć dziecku, co robi źle, aby w ten sposób wpłynąć na jego zachowanie. Nie warto dawać klapsów, ponieważ:
  • obniżają szacunek dziecka do rodzica i samego siebie,
  • bicie dzieci powoduje barierę między dzieckiem a rodzicem,
  • klapsy obniżają autorytet rodzica,
  • dając klapsa dziecku, pokazujesz mu, że przemoc jest dozwolona.

Jeśli nie klaps, to co?

Jak zatem poradzić sobie z dzieckiem, które bywa złośliwe w stosunku do rodziny, kolegów czy nauczycieli? Pomyśl nad nieco bardziej wychowawczymi metodami, które wpłyną na dziecko i pokażą mu, że źle postępuje.
 
Wprowadź zakazy
Jeśli twoje dziecko lubi spędzać czas przed komputerem, a przez cały dzień doprowadzało cię swoim zachowaniem do szaleństwa, pokaż mu, że musi ponieść karę. Nie pozwól mu grać, po obiedzie nie poczęstuj deserem, a wieczorem nie oglądajcie ulubionej bajki albo filmu. Dziecko powinno zrozumieć, że nabroiło. Być może w przyszłości nie będzie powielało takich zachwiań.
 
Obraź się
Daj do zrozumienia dziecku, że swoim zachowaniem po prostu cię zraniło. Nie odzywaj się przez pewien czas. Udawaj obrażoną i zniesmaczoną. Jeśli macie w zwyczaju wspólne oglądanie telewizji, w dniu kiedy twoja pociecha zachowała się nieodpowiednio, spędź czas sama. Gwarantujemy, że dziecko zrozumie swój błąd i będzie mu przykro.
 
Rozmawiaj
Bądź jak psycholog. Poproś dziecko o szczerą rozmowę. Zapytaj o powód niewłaściwego zachowania. Zawrzyj z nim umowę. Ustalcie, co jest niedopuszczalne. Umówicie się, że za tego typu działania twoja pociecha będzie musiał ponieść karę.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:
Jak rozwijać pasje dziecka?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
ewa/3 miesiące temu
Pracuję z dziećmi i te którym się nazbyt wiele tłumaczyło w domu na moje jedno słowo mają kilka odpowiedzi. Wchodzą w dyskusję, próbują warunkować wykonanie polecenia. Przykład? Proszę: -Nie uderzaj samochodem o stół. Niszczysz zabawkę. Dziecko patrzy się, śmieje, uderza dalej. -Proszę oddaj tę zabawkę. -Nie, bo już tak nie będę. -Proszę oddaj tę zabawkę. -Ale na ile czasu? -Proszę oddaj tę zabawkę. -Ale potem mi ją dasz. I siedzi taki 4-5 latek i dyskutuje sobie jak równy z równym, bo tak go matka nauczyła, że WSZYSTKO podlega dyskusji. Otóż nie. Nie wszystko podlega dyskusji i nie wszędzie, i nie z każdym. I jeszcze jedna bzdura. "Obraź się na dziecko" No chwila... a to nie jest drogie panie psycholożki przemoc psychiczna typu: poczucie odrzucenia przez najważniejszą osobę na świecie, gorsza od tego, że tyłek zaboli?
monia/4 miesiące temu
Agresji sresji, dziecko musi czuć respekt a że jest za małe na tłumaczenie to odwieczny klaps jest najlepszą metodą, choćbyście nie wiem co wymyślały.