POLECAMY

Kiedy szczepić przeciw gruźlicy (BCG)?

Kiedy podaje się szczepionkę przeciwko gruźlicy i jaki stosuje się schemat? Jakie są przeciwwskazania do tego szczepienia? Czy gwarantuje ono całkowitą ochronę przed gruźlicą, także w wieku dorosłym?

Najlepszą metodą zapobiegania gruźlicy u dzieci jest wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie dorosłych osób zakażonych. Jak wykazały badania, szczepienie BCG nie chroni przed zakażeniem prątkiem gruźlicy ani chorobą w wieku dorosłym, ale udowodniono jej skuteczność w zapobieganiu gruźliczemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i prosówce.

Od 2006 r., zgodnie z polskim Programem Szczepień Obowiązkowych, szczepienie przeciwko gruźlicy powinno być wykonane w pierwszej dobie życia noworodka razem ze szczepieniem przeciw WZB B. Szczepienie u noworodków urodzonych przedwcześnie wykonuje się po osiągnięciu masy ciała powyżej 2000 g.

W przypadku odroczenia wykonania szczepienia przeciw gruźlicy w pierwszej dobie życia szczepionkę należy podać w innym możliwym terminie przed wypisem dziecka z oddziału noworodkowego.

Warto wiedzieć: Co to jest gruźlica prosówkowa?

Jaki jest schemat szczepionki przeciw gruźlicy?

Podajemy jedną dawkę szczepionki BCG śródskórnie. U noworodków urodzonych przez matki z HIV dodatnie szczepienie musi być poprzedzone konsultacją specjalistyczną. Najczęściej decyzję o szczepieniu podejmuje się po wykluczeniu odmatczynego zakażenia HIV u dziecka, czyli w okresie niemowlęcym.

Kiedy nie należy szczepić przeciwko gruźlicy?

Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw gruźlicy może być podejrzenie wrodzonych zaburzeń odporności (zwłaszcza komórkowej, na podstawie wywiadu rodzinnego) oraz aktywna gruźlica u matki (podejrzenie zakażenia wrodzonego). Ocena skuteczności szczepienia przeciw gruźlicy u wcześniaków jest trudna. Reakcja na tuberkulinę nie może służyć do oceny odpowiedzi poszczepiennej.

Odstąpiono także od ceny wielkości blizny poszczepiennej. Badania przeprowadzone u wcześniaków, po 2-4 miesiącach po szczepieniu, wykazały brak reakcji na tuberkulinę u 31%. Nie wykazano również różnic w tuberkulinokonwersji między dziećmi urodzonymi < 32. TC i powyżej 32 TC.

Polecamy: Dlaczego tak trudno rozpoznać gruźlicę układu moczowo-płciowego?

Fragment książki "Dziecko i jego środowisko. Wyzwania pediatrii w XXI wieku. Immunoprofilaktyka u dzieci i młodzieży" (Wydawnictwo Continuo, 2012). Publikacja za zgodą wydawcy. Tytuł, lid i śródtytuły wprowadzone przez redakcję.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)