Kiedy dzieci się kłócą

Czy przecieranie warzyw to idealny sposób, aby dzieci jadły je chętnie?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Dziecko, które często się kłóci może nieźle zirytować nie tylko otoczenie, ale i rodziców. Ale czy kłótnie to coś złego? Poznaj sposoby na kłótliwego malca!
/ 21.09.2011 21:47
Czy przecieranie warzyw to idealny sposób, aby dzieci jadły je chętnie?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Kłótnie i popychanki to często norma, zwłaszcza dla kilkuletnich dzieci, które nie są w stanie dojść ze sobą do porozumienia. Takie ciągłe kłócenie z pewnością irytuje rodziców, ale jak sobie z nim poradzić? Znamy kilka sposobów na załagodzenie kłótni pomiędzy dziećmi oraz kilka pomysłów na wprowadzenie zmian w zachowaniu dziecka!

Interweniować czy nie w kłótnie dzieci?

Interwencja rodziców czasem jest niezbędna, ale lepiej unikać wtrącania się w kłótnie dzieci. Tak, wiemy, że może to zabrzmieć abstrakcyjnie, ale dopóki dzieci nie zaczynają być agresywne pozwólmy im spróbować dojść do porozumienia. Oczywiście gdy dochodzi do rękoczynów interwencja rodziców jest niezbędna!

Ważne, aby pamiętać, że nigdy nie ma tak, że to jedno dziecko jest winne. Wina zawsze jest obustronna - np. dziecko zostało sprowokowane, więc sięgnęło po agresję. Co wtedy zrobić? Wytłumaczyć obu maluchom, że przemoc nie jest rozwiązaniem i pokazać, że dzięki temu, że jedno z nich uderzyło drugie nic się nie wyjaśniło.

Nie oczekuj, że dziecko od razu zrozumie i już nigdy więcej nie uderzy nikogo. Dopiero z czasem i po kilku Twoich przemowach zrozumie, że agresja to nie jest rozwiązanie.

Kłótnie to rzecz normalna, zwłaszcza dla kilkulatków, które jeszcze nie rozumieją, że może być nie po ich myśli. Dzieci dążą do tego, żeby spełnić swoje oczekiwania i są szczerze zdenerwowane, gdy inne dzieci nie wykonują ich poleceń. Jeśli widzisz, że taka sytuacja ma miejsce powinnaś podejść i zająć dzieciaki czymś innym. Istnieje szansa, że prowodyr zabawy zapomni o swojej woli i zainteresuje się nową zabawą.

Zobacz też: Dziecko osiągające sukces

Metoda pytań - dobra na kłótnie dzieci

Jeśli wiesz, że dziecko nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości swojego zachowania - np. ciągnie drugie dziecko za włosy lub je szczypie zadaj mu pytanie - czy lubi jak się je ciągnie za włosy? Czy uważa, że to przyjemne? Zadawajmy pytania do momentu, aż dziecko samo zrozumie, że jego zachowanie nie jest dobre.

Takie wnioski wyciągnięte przez siebie samo będzie dłużej pamiętać niż nasze długie monologi o tym, czego wolno, a czego nie.

Zwracanie uwagi - warto podczas kłótni dzieci?

Zastanów się, czy lubisz, gdy Twojemu dziecku ktoś zwraca uwagę? Nie? Wcale nas to nie dziwi - dlatego zwracaj uwagę rodzicom na problem, który istnieje w kontaktach pomiędzy Waszymi dziećmi. Tak samo, gdy Twojemu dziecku ktoś zwraca uwagę możesz powiedzieć, że załatwisz to sama.

Bardzo ważne jest także, by zwracać dziecku uwagę na osobności. Nie rób tego w obecności innych dzieci i rodziców - takie publiczne karcenie często może przynieść odwrotny skutek!

Zobacz też: Co zrobić, gdy dziecko zaczyna kląć?

Redakcja poleca

REKLAMA