Kąpiel słoneczna - jak chronić dziecko przed słońcem?

Ochrona dziecka przed słońcem
Małe dziecko ma wciąż bardzo wrażliwą skórę i musi być chronione przed słonecznymi promieniami. Czym grozi nadmierne opalanie w przypadku dziecka? Jak stosować kremy przeciwsłoneczne u dzieci?
/ 25.07.2011 13:30
Ochrona dziecka przed słońcem

Słońce poprawia samopoczucie, wytwarza w organizmie witaminę D, która wzmacnia kości, zapobiega krzywicy i osteoporozie oraz pomaga przyswoić fosfor i wapń. Wyjeżdżając na wakacje pragniemy pięknej, słonecznej pogody i korzystamy z jej uroków. Jednak jak wszystko, tak samo słońce, ma swoje wady i zalety.

Ultrafiolet

Światło ultrafioletowe emituje fale o długości od 100 do 400 nm. Można je podzielić na UVA, UVB i UVC. Ostatnie mają najkrótszą długość fali i są pochłaniane przez atmosferę – nie docierają do powierzchni ziemi. Promieniowanie UVB dociera do Ziemi, ale jego ilość jest zależna od warstwy ozonowej. Natomiast UVA posiada najdłuższą falę i dociera do powierzchni ziemi niemalże bez przeszkód, nie zostaje również pochłonięta przez warstwę ozonową.

Zbyt duża dawka promieniowania ultrafioletowego może prowadzić do:

  • Pękania maleńkich naczyń krwionośnych, powodując zaczerwienienie skóry lub oczu.
  • Oparzeń słonecznych skóry.
  • Stanów zapalnych oczu.
  • Pogrubienia włókien skóry i jej przedwczesnego starzenia się.
  • Zmiany informacji genetycznej w DNA i wywołać raka skóry lub oczu.
  • Osłabienia układu odpornościowego przed wirusami, bakteriami i pasożytami.

Słońce i dzieci

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, a jej funkcje ochronne nie zostały jeszcze w pełni wytworzone. Dlatego tak ważna jest ochrona młodej skóry przed działaniem promieni słonecznych. Wystawiona na nadmierne słońce, skóra dziecka może się wysuszyć bądź ulec poparzeniu. Jak możemy chronić malucha przed słońcem?

  • Na 30 minut przed wyjściem na słońce należy dokładnie posmarować buzię i ciało kremem dla dzieci z filtrem UVA/UVB.
  • Unikać najmocniejszego działania promieniowania ultrafioletowego, które przypada na czas między godziną 10 a 15.
  • Chronić główkę dziecka poprzez założenie lekkiej czapeczki.

Dzieci poniżej pierwszego roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca. Jednak mimo to należy stosować preparaty ochronne w postaci kremów.

Przeczytaj: Jak wybrać i stosować krem do opalania?

Plaża, słońce i woda

Spełnienie tych trzech warunków to wakacje marzeń, ale jednocześnie potrójne zagrożenie. Promieniowanie ultrafioletowe przechodzi przez wodę sięgając tuż pod powierzchnię. Warto wyposażyć się w dobre kremy z filtrem, które pochłaniają, rozpraszają lub odbijają światło słoneczne. Co oznaczają skróty na kremach przeciwsłonecznych?

  • SPF (Sun protection factor) to zabezpieczenie przed promieniami UVB, a liczba wskazuje, o ile dłużej możemy przebywać na słońcu, zanim wystąpią objawy poparzenia.
  • Skrót PPD lub IPD to ochrona przed promieniami UVA.

Dla najmłodszych najlepsze są filtry z faktorem SPF 50+, dla starszych SPF 30. Dzieci do trzeciego roku życia oraz te z problemami alergicznymi powinny stosować filtry mineralne. Nie zawierają one konserwantów, ani substancji chemicznych. Ponadto, nie wystarczy jednorazowe nałożenie kremu przed wyjściem. Czynność tę trzeba powtórzyć, co najmniej, raz na dwie godziny oraz po każdej kąpieli - nawet, jeżeli na opakowaniu napisano wodoodporny.

Kremu przeciwsłonecznego nie należy oszczędzać. Oznaczenie SPF jest skuteczne wówczas, gdy nałoży się odpowiednią ilość kremu i będzie się powtarzało tę czynność regularnie.

I nie zapominajmy o posmarowaniu takich częściach ciała jak: uszy i stopy. Ich poparzenie może być szczególnie bolesne i niekomfortowe. Dobrym pomysłem jest zabranie na plażę parasola, który da dziecku trochę cienia.

Polecamy: Poparzenia słoneczne, czyli piekące skutki opalania

Redakcja poleca

REKLAMA