Jedwab w leczeniu AZS

Czy poród jest dla dziecka przeżyciem traumatycznym?/ fot. Fotolia
Atopowe zapalenia skóry może mieć wiele różnych postaci, a leczenie nie zawsze jest łatwe. W każdym przypadku AZS warto jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego zrobione są ubrania chorego. Sprawdź, dlaczego dla osób cierpiących na AZS jedwab będzie bardziej odpowiedni niż sztuczne tkaniny.
/ 05.04.2012 14:42
Czy poród jest dla dziecka przeżyciem traumatycznym?/ fot. Fotolia

Główne objawy AZS, czyli atopowego zapalenia skóry, to nasilony świąd w charakterystycznych lokalizacjach, takich jak zgięcia kolan i łokci oraz zmiany skórne (tzw. wysięki). W leczeniu i profilaktyce AZS odzież jest jednym ze środków terapeutycznych, gdyż to ona towarzyszy skórze przez cały czas i jest jej najbliższa. Warto stosować odpowiednią odzież i bieliznę profilaktycznie, nie tylko w stanach zapalnych czy nasileniu objawów. Ściśle tkane, gładkie włókna jedwabne pomagają utrzymać wilgoć blisko skóry. Po całej nocy snu na poduszce z jedwabiu, twarz będzie lepiej nawilżona, niż po śnie na poduszce z poszwą bawełnianą.

Jedwab pomocny w termoregulacji

Jedwab absorbuje wilgoć z otoczenia (w tym z powierzchni skóry) – aż do 30% swojej wagi. Ma to bardzo istotne znaczenie terapeutyczne, gdyż wilgotność (i wychłodzenie) skóry jest czynnikiem wzmagającym potliwość i świąd, zwłaszcza u dzieci. Zaletą jedwabiu jest jego zdolność do termoregulacji, w efekcie czego ciało nie poci się, co jest częstym zjawiskiem w czasie snu dzieci z problemami skóry. Bielizna jedwabna oddycha i jednocześnie izoluje, nie zakłócając naturalnej temperatury ciała człowieka.

Hipoalergiczny materiał

Hipoalergiczność jedwabiu to bezcenna cecha dla osób o wrażliwej skórze, podatnej na uczulenia. Naturalny, oczyszczony jedwab jest antystatyczny, nie kumuluje roztoczy i kurzu dnia codziennego. Odpowiednio pielęgnowany na długo zachowuje swoją wytrzymałość i cenne właściwości, gwarantując komfort użytkowania. Dzięki swoim właściwościom pielęgnuje i leczy w naturalny sposób skórę osób z AZS.

Warto zauważyć, że skład chemiczny włókna jedwabiu jest bardzo zbliżony do komórek naskórka człowieka, dzięki czemu jedwabne materiały są niezwykle przyjazne i delikatne dla wrażliwej skóry dzieci i dorosłych. Może być używany z emolientami lub innymi maściami, wtedy wzmacnia ich skuteczność w leczeniu. Nie powoduje skutków ubocznych, dlatego może być stosowany bez ograniczeń czasowych, nawet u niemowląt.

Inne tkaniny

Wiele tkanin w dotyku jest miękkich, ale cóż może być lepsze od prawdziwej, naturalnej tkaniny? Włókna syntetyczne stworzono po to, by imitowały włókna jedwabiu. Tylko prawdziwy, naturalny jedwab posiada unikatowe właściwości, których nie da się podrobić. Jedwabne piżamy czy bielizna mogą okazać się panaceum na pocenie się i swędzenie podczas snu u dzieci chorych na AZS.

Przeczytaj też: Atopowe zapalenie skóry - co to takiego?

Źródło: Informacja prasowa / ab

Redakcja poleca

REKLAMA