5 sprawdzonych sposobów, jak zbić gorączkę u dziecka

Jak pomóc maluszkowi, który ma wysoką temperaturę? I czego lepiej nie robić? Dowiedz się!

5 sprawdzonych sposobów, jak zbić gorączkę u dziecka fot. Panthermedia
Zbyt wysoka temperatura wyczerpuje i może prowadzić do komplikacji (m.in. drgawek), dlatego jeśli przekracza 38,5°C (u niemowląt 38°C) trzeba ją obniżać. Jak to robić? Zapytaliśmy o to pediatrę, dr n.med. Małgorzatę Czyżewską, konsultanta wojewódzkiego ds. Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

1. Leki przeciwgorączkowe

Najmłodszym maluszkom podaje się jedynie paracetamol. U dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia można stosować także ibuprofen. Niemowlętom najwygodniej zaaplikować lek w czopku (chyba, że mają biegunkę), starszym brzdącom – w syropie (chyba, że wymiotują).

Czasem zdarza się, że leki działają zbyt krótko. Lepiej nie przekraczać wówczas zalecanej dawki na własną rękę, lecz stosować na zmianę leki z dwóch różnych grup (np. najpierw podać paracetamol, a po czterech godzinach ibuprofen). Przy takim postępowaniu łączy się skuteczność obydwu specyfików, a skutki uboczne się nie kumulują, bo między kolejnymi dawkami jednego leku zachowany jest bezpieczny odstęp.

2. Kąpiel

Obniża temperaturę szybko i skutecznie (niestety, nie na długo). Rozpalonego maluszka nie można jednak ochładzać gwałtownie – niedojrzały układ nerwowy mógłby zareagować drgawkami. Bezpieczniej jest wypełnić wannę wodą o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała malucha, włożyć do niej dziecko, a dopiero potem stopniowo dolewać odrobinę chłodniejszą wodę.

Uwaga!
Nie wkładaj do wanny dziecka, które ma dreszcze. Wcześniej podaj mu leki przeciwgorączkowe. Nie rób również tego na siłę, bo stres i płacz osłabiają, a poza tym pogarszają i tak kiepskie samopoczucie malca.

3. Okłady

Są skuteczne, jednak działają wolniej i krócej niż kąpiel. Zmoczoną pieluszkę (koszulkę, mały ręcznik itd.) kładź na czole, klatce piersiowej, w pachwinach i na przedramionach maluszka. Okłady często wymieniaj. Możesz także owinąć malca w wilgotne prześcieradło. Gdy temperatura spadnie, osusz go dokładnie i przykryj czymś lekkim (np. samą poszewką).

4. Picie

Picie nie tylko pomaga obniżyć temperaturę, ale także zapobiega odwodnieniu. Niemowlę jak najczęściej karm piersią, możesz także dopajać je wodą, lekko posłodzoną herbatką lub sokami (jeśli nie ma biegunki). Starszemu malcowi możesz podawać napój butelką ze smoczkiem.

Napoje powinny być letnie, a nie zimne, bo zbyt duża różnica temperatur nie jest korzystna. Jeśli dziecko nie chce pić, trzeba jechać z nim do szpitala, zanim pojawią się sygnały poważnego odwodnienia (brak moczu i łez, wiotka skóra, apatia, u niemowląt zapadnięte ciemiączko).

5. Lekkie ubranie i cienka kołderka

Rozpalone ciało musi mieć możliwość oddania ciepła otoczeniu, dlatego ubierz dziecko w lekką piżamkę i przykryj cienkim kocykiem albo samą poszewką. Temperatura pokoju powinna być taka jak zazwyczaj (20–22°C). Uważaj jednak na przeciągi i podczas wietrzenia zabieraj malca do innego pokoju.  

napisane na podstawie tekstu Beaty Turskiej zamieszczonego w magazynie Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/3 tygodnie temu
Ja jestem absolutnie zachwycona moim nowym termometrem od Sanity – BabyTemp. Bez kontaktu z ciałem, szybko i dokładnie sprawdza temperaturę za pomocą IR. Jak mi dziecko choruje to w ciągu sekundy mogę sprawdzić jak tam się temperatura przedstawia, jak się zmienia itp. Synek może spać i to też nie jest żaden problem żeby mu zmierzyć gorączkę.
/3 miesiące temu
Chyba najlepiej korzysta mi się z tego termometru co mam od kilku tygodni czyli Geratherm NonContact. Wcześniej miałam też elektroniczne i też się bezdotykowy zdarzył, ale ten jest lepszy bo dużo szybciej mierzy. Jedna sekunda i mam wyłapany pomiar. Przydaje się też pamięć 30 ostatnich wyników, bo ogólnie dzieci często chorują a ja wolę monitorować jak się tempka zmienia, zresztą chyba wielu rodziców tak robi.
/rok temu
Szybko i dokładnie, bez przekłamań mierzy termometr Multitemp. Super sprawa z mojej perspektywy. Gorzej jeśli chodzi o moje dzieci, które z takim termometrem na pewno mnie nie nabiorą na – paluszek i główkę szkolną wymówkę. Przy rtęciowych można było posymulować i nagrzać termometr, tutaj nie ma takiej opcji.
POKAŻ KOMENTARZE (13)