Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka?

Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka?
Na prawidłową postawę dziecka wpływają codzienne czynności, takie jak: kąpiele, noszenie dziecka, ubieranie, karmienie czy nawet zabawa. Warto więc sobie uświadomić kiedy i w jaki sposób na nią wpływamy i jak zajmować się naszym dzieckiem, aby w przyszłości nie miało problemów z wadami postawy.
/ 14.09.2010 09:50
Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka?

Dlaczego postawa człowieka jest tak ważna? Po pierwsze wpływa ona na prawidłową pracę kręgosłupa, miednicy, kości biodrowych oraz mięśni, które pomagają ową postawę utrzymać. Po drugie po postawie i sposobie poruszania się, już z daleka można rozpoznać konkretnego człowieka – warto więc, aby była ona jak najlepsza.

Już od chwili narodzin możemy zacząć kształtować odpowiednią postawę dziecka. Ważne jest, abyśmy szybko zauważyli nieprawidłowości i natychmiast rozpoczęli rehabilitację, tak aby niemowlę nie miało problemów w przyszłości. Jeżeli nie jesteśmy pewni naszych obserwacji, zapytajmy doświadczonego lekarza lub rehabilitanta – oceni on rozwój motoryczny naszego dziecka oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Na co zwracać uwagę u niemowląt?

U małego dziecka możemy zaobserwować tendencję do trzymania główki zwróconej w jedną stronę. W takiej sytuacji konieczne jest stymulowanie malucha tak, aby zaczął odwracać główkę, na przykład poprzez zawieszanie zabawek po „zaniedbywanej” stronie łóżeczka. Jeżeli widzimy, że nasze dziecko często przyjmuje pozycję ciała w kształcie „wygiętego łuku”, nie prowokujmy sytuacji, w których będzie musiało spojrzeć za siebie lub jeszcze bardziej odginać główkę do tyłu.

Polecamy: Siatki centylowe - kliknij by sprawdzić, czy twoje dziecko prawidłowo się rozwija

Kolejnym ważnym etapem jest siedzenie i przyjmowanie pozycji stojącej. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych krzesełek, które pomogą nam w utrzymywaniu prawidłowej pozycji ciała, poprzez zabezpieczenie bioder, nóg i stóp.

Kąpiel i zabawa dostarczają nam licznych okazji do ćwiczeń. Możemy je wykorzystać do pokazywania różnych przedmiotów, które następnie będą przez dziecko chwytane. Umożliwia nam to zwracanie dziecka w stronę, na której nam zależy oraz stymulowanie układu mięśniowo-kostnego.

Podczas karmienia ćwiczymy głównie mięśnie twarzy, ust czy języka dziecka, przygotowując je jednocześnie do mówienia. Możemy także wspierać koordynację dziecka, które powoli zaczyna posługiwać się łyżką i widelcem.

Zobacz też: Jak szybko rośnie maluch?

Starsze dzieci

Jeżeli jesteśmy rodzicami przedszkolaków, nie możemy zapomnieć o codziennej bacznej obserwacji ich sylwetki. Najczęstszymi wadami postawy u dzieci w tym wieku są: okrągłe plecy (nadmierna kifoza piersiowa), wklęsłe plecy (nadmierna lordoza lędźwiowa), płaskie plecy (zmniejszona zarówno kifoza piersiowa, jak i lordoza lędźwiowa), koślawe kolana (X) i stopy płasko-koślawe.

Wszystkie te nieprawidłowości można skorygować, warto więc wcześnie rozpocząć ćwiczenia. Nie ustawiajmy jednak ćwiczeń samodzielnie, gdyż źle dobrane mogą jeszcze pogłębić wadę.

Jeżeli coś nas niepokoi, zwróćmy się z tym do specjalisty, który dobierze odpowiednią rehabilitację. 

Zobacz też: Rehabilitacja

Redakcja poleca

REKLAMA