Jak uspołecznić dziecko?

Czy dzieci powinny nawiązywać kontakty z rówieśnikami? Czy dziecięce przyjaźnie są potrzebne? Czego uczą się dzieci przez kontakty z innymi? O czym należy pamiętać nadzorując zabawy maluchów?

Jak uspołecznić dziecko?

Jestem babcią 4 letniej Marysi. Odkąd mama wnuczki poszła do pracy ja całymi dniami jestem z Marysią. Wydaje mi się, że dziewczynka ma za mało kontaktu z rówieśnikami. A może jest na to za mała. Może będzie lepiej bawiła się z dziećmi, jak pójdzie do szkoły?

Odpowiedź psychologa:

Dziecko 4-letnie powinno nawiązywać kontakty z rówieśnikami. Najwięcej kontaktów społecznych mają dzieci uczęszczające do przedszkola. One pół dnia spędzają w towarzystwie innych dzieci ucząc się różnych akceptowanych społecznie zachowań. Dzieci mają dużą potrzebę zabawy z innymi dzieci. Nawet najbardziej troskliwy dorosły nie zastąpi im tego. Myślę, iż dobrym rozwiązaniem byłoby włączenie wnuczki w grupę dzieci bawiących się na placu zabaw lub spróbować raz na jakiś czas umożliwić zabawę Marysi w domu z innym dzieckiem lub dziećmi. Mogą to być dzieci z sąsiedztwa czy kuzyni. 

Jak rozwijać pasje dziecka?

Mimo, iż podczas zabaw wśród dzieci często dochodzi do konfliktów proszę dać szansę wnuczce poznania wielu zachowań (nie zawsze prawidłowych) innych dzieci. Bawiąc się z dorosłymi dziecko nie jest w stanie nauczyć się rezygnacji z bycia zawsze na pierwszym planie, posiadania zawsze najbardziej atrakcyjnej zabawki. Kontakty z rówieśnikami będą doskonałą szkołą życia przed pójściem wnuczki do szkoły.

Kontakty z innymi dziećmi uczą ustępliwości, patrzenia na potrzeby innych, wyrozumiałości. To dla dziecka jest zawsze trudne, gdyż do tej pory przebywało w środowisku ludzi dorosłych chętnych do zaspokajania wielu zachcianek malucha.

Proszę jednak pamiętać, by bawiących się dzieci nie pozostawiać samych. Dorosły musi czuwać nad zabawą. Raczej nie powinien ingerować w zabawę, ale niekiedy jest niezbędny do pomocy w rozwiązywaniu konfliktów.

Oczywiście zabawa w domu, w której uczestniczy kilkoro dzieci wiąże się z chaosem i bałaganem, jednak mimo wszystko myślę, iż warto spróbować, gdyż dla dziecka są to chwile, które dają dużą radość i satysfakcję.

Czytaj także:Kto wychowuje Twoje dziecko?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)