Jak urządzić kącik dla dziecka?

Nasze rysunki mówią o nas więcej, niż przypuszczamy... / fot. Shutterstock
Jak przygotować miejsce do zabaw dla dzieci? O czym należy pamiętać urządzając kącik zabaw? Dlaczego ważne jest, aby dziecko miało własne miejsce do spędzania czasu? Po co dziecku materiały plastyczne?
Nasze rysunki mówią o nas więcej, niż przypuszczamy... / fot. Shutterstock

Mój syn od września będzie chodził do zerówki. Chciałabym zrobić mu w domu jakieś miejsce do zabawy, ale nie wiem jak je przygotować, by było dobre dla syna.

Odpowiedź psychologa:

Kącik do zabawy to bardzo dobre rozwiązanie dla 6-letniego chłopca. Dziecko z natury jest aktywne, lubi poznawać nowe rzeczy, działać, tworzyć, lubi posługiwać się przedmiotami, zbierać różne rzeczy dlatego warto zorganizować mu przestrzeń.

W zależności od warunków lokalowych można dziecku wydzielić samodzielny pokój lub część z pokoju , w którym przebywają inni domownicy.

Pamiętaj, by rzeczy, które ma dziecko w swoim kąciku nie były drogocenne, gdyż w rękach dzieci wiele rzeczy może się zniszczyć. Dla dziecka ważne jest, by miało stolik i krzesełko dopasowane wzrostem do jego możliwości. Dziecko potrzebuje też półki, szafki lub szuflad, by tam mogło przechowywać swoje zabawki.

Oddzielenie zabawek i książek dziecka od pozostałych rzeczy domowników to również doskonały sposób na wdrażanie dziecka do utrzymywania porządku. Pewnie Pani syn, jak większość dzieci lubi zbierać różne „skarby” mimo, iż dla dorosłych są to po prostu śmieci - pozwólmy dzieciom w miarę rozsądku gromadzić te rzeczy. Różne obrazki, kamyki, muszelki, szyszki, guziki, koraliki mogą być doskonałą podstawą do różnorodnych prac plastycznych. Te drobne rzeczy można też wykorzystać do liczenia, czy do zabawy w sklep.

Do lepszego utrzymania porządku warto kupić dla dziecka pudełka i odpowiednio je oznaczyć, by dziecko wiedziało, gdzie po zabawie chować swoje rzeczy. Pamiętaj, iż w kąciku dziecka ono jest gospodarzem i samo utrzymuje w nim porządek, np. zmiata ścinki papieru czy segreguje zabawki.

Proszę też nie zapomnieć o materiałach plastycznych, które są potrzebne dziecku w tym wieku. Wykonywanie prac plastycznych różnymi technikami ćwiczy rękę, co ułatwi dziecku naukę pisania oraz rozwija wyobraźnię pociech. Dziecko powinno mieć blok lub czyste kartki, papier kolorowy, nożyczki, klej, plastelinę, farby, kredki, mazaki, bibułki. Warto też w kąciku dziecka lub w innym miejscu w domu wygospodarować miejsce na prezentacje prac dziecka.

Czytaj także: Zabawy plastyczne dla dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA