Jak rozwijać pamięć dziecka?

Jak rozwijać pamięć dziecka?
Jeśli chcesz, żeby dziecko się dobrze rozwijało i miało świetne wyniki w nauce, zadbaj o prawidłowy rozwój jego pamięci. Kiedy zacząć usprawniać pamięć naszego malucha – tego dowiesz się z artykułu.
/ 29.10.2010 09:58
Jak rozwijać pamięć dziecka?

Dbanie o rozwój intelektualny dziecka

Każdy rodzić pragnie, by jego dziecko było najzdolniejsze i najmądrzejsze. Chcemy, by skończyło jak najlepsze studia. To nas spoczywa obowiązek zadbania o jego rozwój intelektualny. Kiedy jest więc najlepszy okres na naukę?
Mogłoby się wydawać, że dziecko, dopiero gdy nauczy się mówić, może się uczyć. Jednak wiele doniesień naukowych mówi co innego.

Wczesny początek

Już płód, u którego rozwija się mózg, ma zdolności poznawcze. Reaguje na stres mamy albo jej uspokajający głos. Dlatego tak ważne jest, by i w tym okresie przyszła mama miała zapewniony spokój. Powinna się dobrze odżywiać. Dieta powinna zawierać dużo witamin oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w rybach i oliwie z oliwek. Mają one bowiem duży wpływ na prawidłowy rozwój tkanki nerwowej płodu.
Wskazane jest też słuchanie muzyki w ciąży, zwłaszcza poważnej- najlepiej barokowej. Udowodniono naukowo, że dzieci umuzykalnione lepiej się rozwijają. Muzyka bardzo dobrze wpływa na tak zwaną pamięć słuchową. Warto więc kupić dziecku organy czy inne instrumenty. Będzie dużo zabawy, w czasie której będzie ćwiczyć się pamięć malucha.

Uczenie małego dziecka

Nauka powinna być dla naszego malucha przyjemnością. Nie sadzajmy go przy stoliku na siłę z konkretnym zadaniem i nie oczekujmy, że wykona każde nasze polecenie. Najlepiej uczyć dziecko przez zabawę, zwłaszcza przed okresem szkolnym. Bardzo interesujące mogą okazać się w pierwszych latach życia dziecka zgadywanki. Można zakrywać przedmioty i kazać dziecku szukać, a potem prosić o nazwanie znalezionych rzeczy. Można oglądać z nim książeczki i pytać, co na nich widzi. Ale nie tylko stwierdzać, że jest tam np. słonik. Trzeba zapytać na przykład, jakie ma oczy , co je i gdzie śpi i co by słonik chciał robić. To bardzo pobudza wyobraźnię i kojarzenie.
Warto też kupować dziecku puzzle albo samemu je wymyślać, tak by maluszek mógł je ładnie poukładać. Przy takiej zabawie oprócz pamięci będzie ćwiczył wyobraźnię przestrzenną i poznawał nowe przedmioty.

Czytaj też: Rozwój dwulatka - ciekawość świata

Rozwijanie pamięci starszego dziecka

Gdy dziecko troszkę podrośnie, możemy zakupić różne gry planszowe. Bardzo dobre są też warcaby albo szachy dla dzieci powyżej 4 roku życia.
Pamięć bardzo pobudzają również bajeczki. Czytanie jednej książeczki kilka razy powoduje, że dziecko zapamiętuje jej treść i potrafi samo wyrecytować ją z pamięci.
Jeśli jest pogoda zabawki czy gry można zabrać na dwór. Świeże powietrze sprzyja dotlenieniu mózgu i lepszej jego pracy.
Jeśli natomiast chcemy wspomóc rozwój mózgu prawidłową dietą, to należy w niej umieścić jak najwięcej witamin, które zawarte są w owocach i warzywach.

Bardzo ważne są kwasy tłuszczowe nienasycone. Dziecko powinno więc jeść dużo ryb i orzechów oraz oliwę z oliwek dodawaną do sałatki.

Czytaj też: Jakie zabawki rozwijają zdolności dziecka?

Redakcja poleca

REKLAMA