Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?
Rozwód rodziców to trudna sytuacja dla każdego z członków rodziny. U dziecka, niezależnie, od jego wieku powoduje zachwianie poczucia bezpieczeństwa. Małym dzieciom często trudno jest zrozumieć, co tak naprawdę się wydarzyło. Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka jest rozmowa - ale jak ją przeprowadzić?
Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Rozmowa o rozwodzie

Najbardziej zagrażające jest pytanie, które zadaje sobie większość dzieci: co czeka naszą rodzinę po rozwodzie? Taka informacja o rozstaniu się rodziców jest zawsze trudna do przyjęcia i nie ma niezawodnej recepty na to, jak w najmniej bolesny sposób przekazać ją dziecku.

Jednak pewne jest, że tak jak dorośli, dzieci potrzebują czasu aby dojrzeć do decyzji o rozwodzie, tak dzieci potrzebują chwili na emocjonalne przygotowanie się do zmian.

Zatem jak przygotować dziecko na rozwód rodziców? Poniżej znajdują się wskazówki które warto mieć na uwadze.

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

1. Jeżeli jest to możliwe, rodzice powinni wspólnie powiadomić dziecko o rozwodzie i związanymi z nim nadchodzącymi zmianami (jak np. wyprowadzka jednego z rodziców).

2. Należy zapewnić dziecko, że rozwód nie jest jego winą i na pewno nie wynika z tego, co ona zrobiło lub czego nie zrobiło.

3. Warto dać dziecku odczuć, że rozwodzą się rodzice ze sobą a nie z nim. Należy zapewnić dziecko, że mimo oddzielnego mieszkania rodzic nadal będzie jego mama/tatą.

4. Dobrze jest delikatnie, ale jak najszybciej rozwiać nadzieje dziecka na powrót rodziców do siebie; w żadnym wypadku nie należy mówić dziecku, że może kiedyś znowu rodzice będą razem.

5. Należy zapewnić dziecko, że bez względu na to, co się stanie z małżeństwem dziecko będzie bezpieczne. Gdy jedno z rodziców odchodzi, poczucie bezpieczeństwa dziecka zostaje zachwiane i odczuwa ono naturalny w tej sytuacji lęk, że wszyscy je opuszczą i nikt się nim nie zajmie. Należy rozwiać te obawy.

Zobacz też: Jak z szacunkiem i miłością wyznaczać dziecku granice?

6. Ważne jest zapewnienie dziecka o tym, że nadal je kochają tak samo i nic się w tej kwestii nie zmienia.

7. Dobro dziecka jest najważniejsze – mimo poczucia nieszczęścia i zagubienia, które mogą towarzyszyć małżonkom przed, w trakcie i po rozwodzie.

8. Nie należy przenosić wrogości do współmałżonka na dzieci. Nie trzeba fałszywie wychwalać jego zalet, ale nie należy rozmawiać z dziećmi o swoim żalu wobec drugiej osoby.

9. Nie wolno dopuścić do konieczności opowiadania się dziecka po którejś stronie.

10. Dobrze jest, gdy codzienne życie przebiega jak zwykle.

11. Po rozstaniu nie należy wypytywać nadmiernie dziecka o wizyty u drugiego rodzica oraz posługiwać się nim w przekazywaniu informacji.

12. Warto o czasu do czasu powiedzieć coś dobrego o drugim rodzicu oraz zapewnić dziecko, że ważne jest aby miło spędzało czas z każdym z rodziców.

13. Należy się spodziewać, że po wizycie u rodzica, który się wyprowadził dziecko będzie potrzebowało trochę czasu na ponowne dostosowanie się do zasad panujących w domu rodzica, z którym mieszka na co dzień.

14. W okresie rozwodu i w krótkim czasie po nim nie należy narażać dziecka na inne niż niezbędne zmiany w jego życiu.

Zobacz też: Jak stworzyć silną relację z dzieckiem?

Redakcja poleca

REKLAMA