Jak przekonać dziecko do korzystania z nocnika?

Na początku spotka nas opór i bunt ze strony dziecka, jednak jest kilka sposobów, aby przełamać niechęć malucha.

fot. Czy.wieszjak.pl

Niech maluch sam odczuje potrzebę zmiany dotychczasowych nawyków. Zamiast wygodnej pieluszki jednorazowej, zakładaj mu pieluszkę tetrową, która wiąże się z pewnym dyskomfortem. Jest to sposób dość drastyczny, ale za to skuteczny.

Dobrym momentem na nauczenie dziecka korzystania z nocnika jest lato. Dziecko nosi mniej ubrań, co powoduje, iż ta czynność staje się mniej uciążliwa. A gdy chodzi w domu na golasa, samo zacznie się szybko orientować, kiedy chce mu się siusiu.

Jak wychować córkę na kobietę spełnioną?

Dopilnuj, aby dziecko nie traktowało nocnika jako zabawki – nie przewoziło w nim pluszaków czy zakładało go na głowę. Przedstaw maluchowi, do czego dokładnie służy nocnik i w jakich okolicznościach powinien z niego korzystać.

Pokazuj maluchowi, że korzystanie z nocnika jest najnormalniejszą rzeczą na świecie. Przydatne w tym względzie będą różne wycinki z gazet czy reklamy, które pokazują inne brzdące w tej sytuacji. Za wzór możesz stawiać dzieci znajomych, które Twoje pociecha dobrze zna. To wzbudzi w nim lekką rywalizację i ostatecznie upewni go, że korzystanie z nocnika nie jest taką tragedią.

Możesz czytać maluchowi bajkę, w której bohaterowie opanowują tą trudną umiejętność. Opowiadania dla dzieci mają dla nich wielką moc oddziaływania.

Daj mu czas na oswojenie się z tą nową sytuacją. W fazie początkowej poproś go jedynie o siedzenie na nocniku, nawet w ubranku przez kilka minut. Stopniowo wydłużaj czas.

Chwal i nagradzaj - Nic tak nie motywuje dzieci jak pochwały i nagrody. Doceniaj nawet najmniejsze próby malucha, które zbliżają go do celu. Nie możesz wywierać na dziecku żadnej presji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)