Jak poradzić sobie z nocnym moczeniem się dzieci?

Nocne moczenie - dla wielu krępujący problem. Czas sobie z nim poradzić!
Nocne moczenie się to problem wielu rodzin. Dotyka ona zarówno chłopców, jak i dziewczynki, zdarza się w rodzinach "bezproblemowych", ale nie tylko.
/ 30.01.2011 15:24
Nocne moczenie - dla wielu krępujący problem. Czas sobie z nim poradzić!

Czas na pomoc psychologa w przypadku nocnego moczenia się dzieci

Nocne moczenie dziecka należy traktować w kategoriach poważnego problemu psychologicznego, jeśli spełnione są następujące warunki: dziecko skończyło 5 lat i nie cierpi na żadne zaburzenia i choroby, które mogłyby opóźnić jego rozwój umysłowy, wykluczone zostały medyczne przyczyny nocnego moczenia się takie jak: wadliwa budowa układu moczowego, choroby pęcherza.

Ważna jest tez częstotliwość występowania nocnego moczenia - dwa razy w miesiącu w przypadku dzieci pięcioletnich i raz w miesiącu w przypadku dzieci siedmioletnich i starszych oraz czas w jaki zaobserwowano nocne moczenie - minimum w przeciągu trzech miesięcy zauważono występowanie nocnego moczenia. 

Polecamy: Jak zachowuje się roczne dziecko?

Jak zaradzić nocnemu moczeniu się dzieci?

Przede wszystkim należy wyzbyć się przekonania, że nocne moczenie się dziecka jest wynikiem błędów wychowawczych rodziców, złego klimatu domu rodzinnego, złośliwości dziecka. Jeśli Wasze dziecko moczy się w nocy postarajcie się mu pomóc Waszą postawą - nie krzyczcie jeśli dojdzie do takiej sytuacji ani nie każcie dziecka za zmoczenie łóżka.

Dobrym krokiem jest zdecydowanie się na rozmowę z psychologiem, albo nawet podjęcie rodzinnej terapii. W wielu sytuacjach nocne moczenie się dzieci występuje jako reakcja na trudne sytuacje z dnia poprzedniego.

W czasie spotkań z psychologiem będziecie mogli przedyskutować różne metody zapobiegające nocnemu moczeniu się dziecka - wysadzanie w czasie spania, wybudzanie dziecka i jego wysadzanie w nocy, stosowanie specjalnych majteczek zakładanych pod piżamę, system nagradzania "suchych nocy".

Czytaj także: Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Warto omówić te wszystkie możliwości z doświadczonym psychologiem, doradzi metodę, która nie spotęguje a zminimalizuje problem dziecka.