Jak długo dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym?

Nie wiesz? Sprawdź, co mówią na ten temat polskie przepisy.

Milena Oszczepalińska / 11 miesięcy temu
Jak długo dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym? fot. Fotolia

Polskie przepisy nakładają kary na osoby, które przewożą dzieci bez odpowiednich fotelików. Jeśli jednak nie wiesz, jak długo powinnaś przewozić malucha w tym sprzęcie, przeczytaj. Podpowiadamy, co mówi na ten temat aktualne prawo.

Jak długo dziecko powinno jeździć w foteliku?

Przez wiele lat obowiązywało kryterium wzrostu oraz wieku dziecka. W 2015 roku przepisy jednak uległy zmianie i obecnie brany jest pod uwagę jedynie wzrost. W foteliku lub innym urządzeniu zabezpieczającym należy przewozić dziecko aż do momentu osiągnięcia przez nie 150 cm, niezależnie od tego, ile wówczas będzie miało lat.

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko

Od tej zasady istnieje jednak odstępstwo. Dzieci, które ważą ponad 36 kg, a mają wzrost powyżej 135 cm, mogą już jeździć bez fotelików, z jedynie zapiętymi pasami bezpieczeństwa, ale wyłącznie siedząc tylko na tylnym siedzeniu. Na przednim siedzeniu bezwzględnie dziecko musi być przewożone w foteliku do uzyskania 150 cm wzrostu.

Tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

Pierwsze foteliki, czyli te od 0 do 13 kg należy montować tyłem do kierunku jazdy, kiedy dziecko siedzi z tyłu - tak jest po prostu bezpieczniej. Z przodu fotelik samochodowy może być zamontowany tyłem, ale wyłącznie wówczas, gdy auto nie posiada aktywnej poduszki powietrznej dla pasażera. Jeżeli jest w nią wyposażony, fotelik musi być zamontowany przodem do kierunku jazdy.

Przypomnijmy, że dawniej w ogóle nie można było sadzać dzieci z przodu na miejscu pasażera, a obecnie przepisy nie zabraniają tego.

A co w przypadku, gdy rodzina ma troje małych dzieci?

W normalnych samochodach osobowych, czyli takich, które mieszczą 5 osób, nie da się zamontować na tylnej kanapie aż 3 fotelików. Dlatego też polskie prawo dopuszcza przewożenie dziecka, które ukończyło 3 lata bez fotelika, a jedynie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, jeśli zamontowane są już 2 foteliki dla pozostałych dzieci.

Jeżeli jednak samochód ma więcej miejsc, np. 7, należy wyposażyć w foteliki każde dziecko, ponieważ takie samochody mają inny układ siedzeń i są w stanie pomieścić więcej fotelików.

Dowiedz się też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)