Gdy dziecko nie chce brać leków

Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka?/fot. Fotolia
Dzieci i leki nie zawsze są najlepszymi przyjaciółmi. Podawanie dziecku przepisanych przez lekarza leków może się okazać problemem. Co robić, gdy dziecko nie chce przyjmować leków? W jaki sposób podawać lekarstwa, aby maluch ich nie wypluwał, ale połykał? O oswajaniu z tabletkami czytaj tutaj.
/ 18.10.2011 14:22
Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka?/fot. Fotolia

Nasze dziecko jest chore i powinno przyjąć leki przepisane przez lekarza. Niestety nie zawsze jest to łatwe. Niektóre z lekarstw mogą być gorzkie lub po prostu nie smakować dziecku. Maluch jest też dodatkowo rozdrażniony z powodu gorączki i ogólnego złego samopoczucia.

Najlepiej byłoby zachować spokój (co w praktyce często nie jest łatwe), bo w nerwowej atmosferze szansa na to, że nasz maluch przyjmie znienawidzony lek, maleje. Starszemu dziecku możemy tłumaczyć, że lek mimo nieprzyjemnego smaku pomoże mu wyzdrowieć. A jakich innych sposobów użyć, jeśli to nie odniesie skutku?

Leki w płynie

Najłatwiej podawać dziecku lekarstwa płynne. Dlatego nie tylko syropy na kaszel, ale też leki przeciwgorączkowe czy antybiotyki dla dzieci są często produkowane w postaci zawiesin. Niektóre z takich lekarstw mają słodki smak, więc część dzieci połknie od razu podaną porcję. Najlepiej podaną na płaskiej łyżeczce, którą łatwo wylizać.

Jeśli jednak dziecko nie chce wypić leku, bo jest on niedobry lub gorzki, to można użyć strzykawki jednorazowej albo specjalnej strzykawki do leków. Jest ona nieraz dołączona do lekarstw płynnych.

Taką strzykawką podajemy powoli lek głębiej do buzi (nie za głęboko, aby nie wywołać odruchu wymiotnego i powoli, aby dziecko się nie zakrztusiło), żeby spłynął po tylnej części języka, gdzie już nie ma kubków smakowych. Wtedy dziecko łatwiej połknie lekarstwo, a porcja się nie rozleje. Można wtedy kontrolować, czy dziecko lek połyka i czy go nie wypluwa.

Polecamy: Jak podawać dziecku leki bez recepty?

Co z tabletkami?

Najmłodszym nie podaje się leków w tabletkach, większość dzieci będzie sobie z nimi radzić dopiero w wieku 3-4 lat.

Jeśli jednak małe lub większe dziecko musi brać lek w tabletkach i nie chce go przyjmować, zapytaj lekarza, czy tabletkę można np. rozkruszać albo podawać wymieszaną z odrobiną wody i zakraplać do buzi.

Lekarz może też zaproponować inną formę podania leku, która będzie łatwiejsza do zaaplikowania dziecku. Samemu lepiej nie eksperymentować, ponieważ niektóre leki w połączeniu z napojami lub jedzeniem mogą stracić swoją skuteczność.

Jak jeszcze można podać lek?

Czasem leki podaje się także w zastrzyku, albo dlatego, że dziecko nie chce ich przyjmować w innej postaci, albo też dlatego, że w ten sposób najlepiej działają. Aby choć trochę zmniejszyć ból dziecka, warto poprosić lekarza o receptę na maść znieczulającą EMLA, którą smaruje się miejsce ukłucia, Dzięki temu zastrzyk będzie mniej bolał.

Dobrym i niebolesnym sposobem podawania lekarstw są też czopki. W tej formie często aplikuje się leki przeciwgorączkowe, które wtedy zaczynają szybciej działać.

Czytaj też: Jakie są drogi podawania leków?

Przyjmowanie przez dziecko każdego leku (nawet witamin) powinniśmy konsultować z lekarzem. Bez takiej konsultacji nie można również skracać ani wydłużać okresu podawania lekarstw.

Redakcja poleca

REKLAMA