Jak pomóc dziecku z nadwagą?

Masz dziecko z nadwagą, któremu koledzy dokuczają? Sprawdź, jak zaradzić tej sytuacji.

fot. Fotolia

Docinki, poszturchiwanie, wykluczanie ze wspólnych zbaw... Maluchy mają dziesiątki sposobów na uprzykrzanie życia rówieśnikom, którzy w jakiś sposób się od nich różnią. Jeśli więc masz dziecko z nadwagą, które też spotyka się z szykanami ze strony kolegów, nie lekceważ tego. Pociecha potrzebuje twojej pomocy.


Jak pomóc dziecku z nadwagą?


Reaguj od razu

Przede wszystkim staraj się wzmocnić malca emocjonalnie. Ważne, by czuł twoją miłość oraz wiedział, że akceptujesz go takim, jakim jest – czyli bez względu na to, jak wygląda czy ile waży. Ale to nie wszystko!
  • Poszukaj sojuszników. Dowiedz się którzy z kolegów dziecka wiodą prym w dokuczaniu i porozmawiaj z ich rodzicami. Mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że ich pociechy przezywają twoją. Gdy spokojnie (bez atakowania!) poprosisz ich, by spróbowali wpłynąć na swoje dzieciaki, problem może zostać szybko rozwiązany. 
  • Warto też porozmawiać z wychowawczynią grupy, w której dziecko z nadwagą jest źle odbierane. Czasem wystarczy kilka zajęć o tolerancji, by maluchy nauczyły się, że ludzie różnią się między sobą i że nikogo nie można z tego powodu krzywdzić.


Ucz dziecko zdrowych nawyków żywieniowych

Najlepiej, by w motywowanie smyka do walki z nadwagą włączyła się cała rodzina.
  • Starając się pociechy nie urazić, wyjaśnij, że waży zbyt wiele i że nie jest to dobre.
  • Zapowiedz, że odtąd wszyscy będziecie bardziej troszczyć się o swoje zdrowie i np. odstawicie tuczące przekąski oraz zaczniecie zażywać więcej ruchu.
  • Rozważ, czy nie powinnaś skonsultować się z dziecięcym dietetykiem. Pomoc specjalisty nie tylko ułatwi maluchowi powrót do prawidłowej wagi, ale także utrzymanie jej.


Wspieraj pociechę w jej staraniach

Pamiętaj, małemu łasuchowi trudno jest się samemu kontrolować i przestrzegać dietetycznych reguł. A zatem...
  • Ograniczaj pokusy – np. pilnuj, by smyk nie oglądał telewizyjnych reklam z niezdrowym jedzeniem, a w supermarketach omijajcie alejki ze słodyczami.
  • Dawaj malcowi alternatywy (np. rodzynki zamiast cukierków).
  • Jako nagród nie podsuwaj batoników, tylko  proponuj np. wspólne wyjście na basen.
Autorka jest dziennikarką w dwutygodnikach "Przyjaciółka" i "Pani Domu".
Jak poznać czy dziecko ma problemy w szkole?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)