Dziecko unika kolegów - co robić

leworęczność, lewa ręka, dziecko, rozwój
Smyk niechętnie poznaje nowe dzieci, a w ich towarzystwie woli stać z boku? Spróbuj zaradzić sytuacji.
/ 26.10.2012 16:22
leworęczność, lewa ręka, dziecko, rozwój

Sposób nr 1

Zawsze przygotowuj dziecko na spotkanie z rówieśnikami. Uprzedzaj np., kogo spotka u cioci i co będzie mogło tam robić („Zbudujecie z Jasiem garaż dla samochodów”). Gdy malec wie, co niebawem go czeka, pewniej się później czuje i zachowuje.

Sposób nr 2

Zwracaj uwagę, jakiego rodzaju kontakty preferuje. Woli bawić się z jednym kolegą, kilkorgiem, dwoma? Znając upodobania pociechy, będziesz później mogła wyjść na przeciw jej oczekiwaniom. Zrezygnujesz np. z urządzania wielkiego kinderbalu, wiedząc, że liczne towarzystwo dziecko onieśmiela.

Sposób nr 3

Zaobserwuj, czy nie jest przez kolegów odrzucany, bo może dlatego ich unika. Rówieśnicy faktycznie nie chcą się z nim bawić? Zastanów się, co może być tego przyczyną i pomóż dziecku przełamać trudności. Może trzeba je nauczyć np. niełatwej sztuki kompromisu czy dzielenia się z innymi? To bardzo ważne umiejętności, które zawsze są cenione w grupie rówieśniczej!

Sposób nr 4

Nie spiesz się zbytnio z zapraszaniem kolegów do domu. Niech smyk lepiej bawi się z nimi na neutralnym gruncie – np. w parku lub na placu zabaw. Wtedy, gdy zmęczy go towarzystwo czy spory o zabawki, będzie mógł po prostu opuścić to miejsce.

Sposób nr 5

Ćwiczcie  z malcem scenki, jak podchodzić do koleżanki czy kolegi, jak się przedstawiać, proponować zabawę, itp.

Sposób nr 6

Nie wybieraj dziecku przyjaciół na siłę. Najlepiej niech samo decyduje, w towarzystwie kogo czuje się nieskrępowane.

Redakcja poleca

REKLAMA