POLECAMY

Co robić, gdy dziecko połknęło jakiś przedmiot?

Klocki, baterie, monety - to te przedmioty najczęściej połykają dzieci. Dowiedz się, co robić w takiej sytuacji!
Co robić, gdy dziecko połknęło jakiś przedmiot? fot. Fotolia

Kilkumiesięczne smyki poznają świat wkładając wszystko do buzi. Jeśli w ich rączki wpadnie jakiś drobny przedmiot, jest bardzo prawdopodobne, że będą próbowały go połknąć.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Usuń z otoczenia wszystkie rzeczy, które swobodnie przechodzą przez otwór taki jak w rurze odkurzacza. Pozbądź się zniszczonych zabawek (bywa, że rozpadają się na drobne części). Jeśli w mieszkaniu rozsypią ci się monety, dokładnie je pozbieraj.

Nigdy nie zostawiaj monet (ani portfela) w zasięgu rąk dziecka. Nie pozwalaj mu też bawić się sprzętem elektronicznym – zegarkiem lub telefonem komórkowym. Mogą zawierać baterie, których połknięcie grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Co robić, gdy dziecko połknie jakiś przedmiot?

ZDANIEM PEDIATRY: Połknięty przedmiot trafia do żołądka, a następnie wędruje przez przewód pokarmowy i jest wydalany. Jeśli był mały
i nie miał ostrych krawędzi, smykowi z reguły nic się nie dzieje. Gorzej, gdy zamiast do żołądka przedmiot wpadnie do oskrzeli. Może wówczas powodować nawracające zapalenia płuc, więc trzeba usunąć go laparoskopowo (przy użyciu rurki wprowadzanej do oskrzela przez usta).

Zabieg przeprowadza laryngolog w znieczuleniu miejscowym. Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, w której dziecko połyka baterie. Zawierają one żrący kwas, który może uszkodzić śluzówkę przewodu pokarmowego lub oddechowego i doprowadzić nawet do śmierci. Gdy zauważysz brak baterii w urządzeniu, którym bawiło się dziecko, natychmiast zgłoś się na ostry dyżur.

Zobacz też:


napisane na podstawie tekstu autorstwa Magdaleny Sych/Poradnik domowy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)