5 rad, gdy dziecko chce wracać z kolonii...

Dziecko dzwoni i domaga się, aby je zabrać do domu? Taka decyzja zawsze wymaga od rodziców głębszego zastanowienia.

fot. Fotolia

Przede wszystkim pamiętaj, że do podobnych żądań dzieci często popycha tylko chwilowy kryzys spowodowany jakimś drobnym wydarzeniem. Dlatego nie wpadaj od razu w panikę, tylko spróbuj ustalić fakty.

1. Gdy dziecko chce wrócić z kolonii - Podpytaj, z jakiego powodu nalega na powrót

Nie potrafi zaadaptować się w nowym miejscu i tęskni za domem? Nie dogaduje się z rówieśnikami? Może nie odpowiada mu kolonijne jedzenie? Wybadaj sytuację i postaraj się być blisko dziecka - choć na odległość.

2. Gdy dziecko chce wrócić z kolonii - Dodaj otuchy

Gdy powód alarmu wyda ci się błahy (syn np. pokłócił się z kolegą), pozwól się dziecku wyżalić. A po wysłuchaniu zwierzeń, powiedz coś pokrzepiającego. Pamiętaj, aby nie bagatelizować zbytnio smutków ani też nie rozczulać się przesadnie. Twoja ciepła, zrównoważona postawa może wzmocnić wiarę w siebie małego kolonisty, dzięki czemu kryzys zostanie szybko zażegnany.

3. Gdy dziecko chce wrócić z kolonii - Monitoruj sytuację

Dziecko nadal naciska na powrót? Umówcie się na telefon za dwa dni. A potem od razu poproś kolonijnego opiekuna, aby zainteresował się problemami twojej pociechy i próbował ją psychicznie wesprzeć. Jeśli po dwóch dniach nie usłyszysz w słuchawce: „Zostaję mamo, jest fajnie!”, tylko nadal będzie źle – lepiej pojedź i zabierz dziecko. Trudno. Dalsze przekonywanie pociechy lub, co gorsza, przymuszanie do zostania na kolonii – nie ma wtedy sensu. Letni wyjazd ma być przecież frajdą! 

4. Gdy dziecko chce wrócić z kolonii - Nie zwlekaj, działaj

Zdarza się, że dziecko skarży się na złe warunki bytowe na kolonii – np. pokoje są zatłoczone, pościel brudna, a porcje jedzenia zbyt małe. Albo że wyjazd jest źle zorganizowany, nie ma żadnych atrakcji i dzieciaki biegają samopas. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać – od razu ruszaj w drogę i na własne oczy zobacz, w jakich warunkach odbywa się wypoczynek. Gdy zarzuty się potwierdzą, od razu wracajcie do domu. Następnie złóż skargę do kuratorium oświaty, które wyśle na kolonię wizytatorów w celu zbadaniu sprawy.

5. Gdy dziecko chce wrócić z kolonii - Bądź ciekawska

Dokładnie sprawdź przed wyjazdem, kto organizuje kolonie, jakie ma do tego kwalifikacje czy zapewnia fachową opiekę lekarską i pedagogiczną, itp. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek.
Jak poznać czy dziecko ma problemy w szkole?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)